Тег архиви: посно

И посно и вкусно, питички од праз и ориз

Пикантната мешавина на праз и ориз ги прави овие посни пити гурмански специјалитет. Намирници – 500 гр кори за пита, 3 стебленца праз (само белиот дел), филџан ориз, 3 филџани вода, сол и црн пипер, половина лажичка црвен пипер, босилек, ...

Повеќе »

Посно и вкусно – Манастирско гравче

Пикантен и вкусен оброк за време на постите. Потребни намирници: 1 кг исечкана риба (по желба), 3 главици кромид, 300 гр исечкана пиперка, 300 гр варени домати, малку масло, сушен зачин од билки, сол и црн пипер.  Подготовка Рибата ставете ја ...

Повеќе »

Посна и брза пита со праз и компир

Вкусен рецепт за оние кои постат. Од намирници потребно е – 12 готови кори за пита, малку зејтин, 3 праза, 2 поголеми компири, малку зачин по желба, сол. Подготовка Празот исечкајте го на кругови и пропржете го на малку масло. ...

Повеќе »

Бадникова посна трпеза: Три рецепти со риба

Рибата симболично треба да се најде на трпезата на бадниковата вечер. А доколку сакате да дегустирате нешто повеќе од пржена или печена риба на класичен начин, пробајте ги овие рецепти. Ослич во зеленчук Намирници – 1 кг поситен компир, сол, ...

Повеќе »

Посни сармички со просо и јачмен

Дегустирајте ги овие здрави и превкусни сармички кои наместо месо ќе ги подготвите со просо и јачмен. Потребни намирници: 1 главица кисела зелка, ½ праз, 1 морков, маслиново масло, 100 грама просо, 200 грама јачмен, 200 грама леќа, 1 црвена пиперка, ...

Повеќе »

Посно ем вкусно: Питички од праз и ориз

Пикантната мешавина на праз и ориз ги прави овие посни пити гурмански специјалитет. Намирници – 500 гр кори за пита, 3 стебленца праз (само белиот дел), филџан ориз, 3 филџани вода, сол и црн пипер, половина лажичка црвен пипер, босилек, ...

Повеќе »

Посни бомбици од бадеми и портокали

Ви требаат идеи за посни слатки? Еве една прекрасна која се подготвува брзо и без да сте вешти во кујната. Потребни намирници – 4 портокали, 150 грама бадеми (плус 100 грама бадеми за тркалање на бомбиците), 150 грама шеќер, 1 ...

Повеќе »

Посна салата од ослич што се мачка и на лепче, ммм…

Дегустирајте ја посната салата од ослич која може да се јаде и со препечен леб како домашна паштета. За да ја подготвите потребно е – 1 кг ослич, 1 морков, 4 компири, 1 лук, половина филџан маслиново масло, малку црн ...

Повеќе »

Посен царски колач

Барате идеја за посни вкусни колачи? Пробајте ги царските коцки за царско задоволство. Потребни намирници   за кората – 100 грама маргарин, 12 лажици шеќер, 8 лажици мелени ореви, 200 мл кисела вода, 300 грама брашно и прашок за пециво. за ...

Повеќе »

Посно ем вкусно: Ќофтиња од грав

Продолжуваме со идеи за посни јадење. Денес, пригответе вкусни посни ќофтиња од грав. Намирници – грав, малку масло, праз, сусам, сол и црн пипер. Подготовка  Обарениот грав исцедете го од водата и со раце добро изгмечете го. Посолете па правете ...

Повеќе »