Tag Archives: рецепти

Предлог-рецепти со Битолски путер за совршен семеен неделен ручек

Вечната дилема на секое семејство во недела е што да се подготви за вкусен неделен ручек кога секој член од фамилијата е дома. Често се случува размислувањето, дискусијата, планирањето на оброкот, па и готвењето, да бидат понапорни отколку што е ...

Read More »

Неколку комбинации со лубеница кои ќе ве освежат во топлите денови

Лубеницата содржи 90 отсто вода, поради што е на самиот врв на листата на најдобри летни намирници. Освен што ја гасне жедта, извор е на витамините Ц, калиум и магнезиум и го задоволува апетитот. Уште една предност на ова вкусно ...

Read More »

Брокула за слабеење – Зошто ни е потребна во „симнувањето“ на килограмите

Брокулата е единствена намирница која ви овозможува да јадете многу, а и понатаму да слабеете. Има само 30 калории во 100 грама, а на варењето во организмот брокулата троши повеќе калории отколку што примаме од неа, па така припаѓа во ...

Read More »

3 стари рецепти за подмладување на лицето

Во денешно време производи за разубавување и нега на лице ни се нудат во најразлични пакувања, од најразлични производители и направени од различни модерни комбинации на билки и нови формули. Некои од овие производи делуваат, некои помалку, некој пак се ...

Read More »

3 неодоливи рецепти со тиква

Совршена за студените денови – со тиква може да ги подготвиме нашите најомилени јадења и при тоа да им додадеме нова превкусна нота. Пробајте ги овие три специјалитети со тиква кои совршено одговараат и на празничната новогодишна и божиќна трпеза. ...

Read More »

3 идеи за новогодишни колачи кои ќе ја развеселат трпезата

Да ја направиме трпезата која ќе го собере семејството за празничните денови повесела и уште повскусна со овие три неодоливи десерти кои неминовно асоцираат на зима, празници, Нова година и Божиќ. Џинџербред слатки грицки Ги подготвуваме по истиот рецепт како ...

Read More »

Три нови превкусни рецепти со карфиол: Стек од карфиол, Ориз од карфиол и Палачинки од карфиол

Со пониските температури ни стигна карфиолот, а ако мислите дека тоа е здодевно јадење – многу грешите. Стек од карфиол Исечете го карфиолот на кришки со дебелина од 1,5 сантиметар, отстранете ги листовите и печете на жешко масло во тава. ...

Read More »

Брокула-здрава намирница за слабеење

Брокулата е единствена намирница која ви овозможува да јадете многу, а и понатаму да слабеете. Има само 30 калории во 100 грама, а на варењето во организмот брокулата троши повеќе калории отколку што примаме од неа, па така припаѓа во ...

Read More »

Најефикасна диета со рецепти кои ги топат мастите

Ако вашата цел е да загубите килограми и на најефикасен начин да ги стопите мастите, препуштете се на диетниот режим кој ги вклучува следните намирници: Лосос (парче-две свеж или 1-2 конзерви на ден) Туна (1 -2 конзерви на ден) Јајца ...

Read More »

Ве мрзи да читате комплицирани рецепти? Еве, 6 илустрирани кои ќе ги обожавате!

Ако ве мрзи да читате долги и комплицирани тесктови за рецепети, обидувајќи се да ја разберете вистинската сразмерност на намирниците и чекорите во постапката, тогаш картичките Chef –daw се супер решение. Секоја картичка дава сликовит преглед кои намирници ви се ...

Read More »