Tag Archives: ресторан

Магијата на италијанската кујна во Дистрикт бар и ресторан

Почнувајќи од 19-ти па сè до 26-ти ноември, Дистрикт бар и ресторан ќе биде домаќин на Неделата на италијанската кујна. Официјалното отворање на настанот ќе се одржи на 19-ти ноември со вечера од 5 италијански јадења, подготвени од главниот готвач ...

Read More »

Прв нудистички ресторан се отвори во Париз

Неодамна во Париз се отвори нудистички ресторан во кој сите гости можат да уживаат во јадењето без да бидат облечени. Ресторанот наречен O’Naturel, е прв од ваков вид во Франција и воопшто во Европа, а на изненадување на многумина и може ...

Read More »

Прв подводен ресторан во Европа -Естетски изграденото чудо ќе нуди врвно уживање во храната и погледот

Од архитектонско волшепство до современата харизма, новиот подводен ресторан во Норвешка несомнено ќе може да ја смири секоја душа, со поглед во морето. Естетски изграденото чудо, исто така, ќе претставува и вештачки гребен кој ќе им овозможи на истражувачите да ...

Read More »

Тетовскиот  „Бакал“ е светски!

Да се започне гастрономска приказна во своето родно место, а можело каде било во светот, е нешто што заслужува почит. Не во Скопје, Белград или уште подалеку, туку во родната Брвеница! Тоа не е само бизнис, туку пред се силна ...

Read More »

Патувате за Барселона? Посетете го ресторанот на Лионел Меси

Еден од најдобрите фудбалери во светот заплива во гастрономските води, па така неодамна го отвори ресторанот „El Bellavista del Jardin del Norte” во непосредна близина на центарот на Барселона кој ќе го води тој заедно со членовите на неговото семејство. ...

Read More »

Прочуениот ресторан „Нобу“ се отвора и во Црна Гора

Летово, туристите во Црна Гора ќе имаат можност да ја дегустираат славната храна на ресторанот Нобу, кој е лоциран на Свети Стефан. Специјалитетите од Нобу се базирани на модерната јапонска кујна, а еден од сопствениците на ланецот-ресторани е и глумецот ...

Read More »

Совршен план за поинаква свадбена приказна

  Од неодамна скопската гастрономска мапа се збогати со еден исклучителен ресторан, специјализиран за свадбени прослави. Лоциран во градскиот парк во Скопје, со модерен стилски дизајн и врвна услуга, свадбениот ресторан „Парк“ ги следи светските трендови и како таков, влегува ...

Read More »

Отварање на новиот ресторан „Парк“: Отсега свадби и во градскиот парк во Скопје

Идеалната свадба бара идеална локација, пријатен амбиент, добра организација, вкусна храна, паркинг места за гостите… Без разлика дали сакате голема или мала свадба, организирањето свадба бара донесување на многу одлуки. Од пронаоѓање идеална локација за прослава, до свадбена торта. Секако ...

Read More »

Пакомак ги избра најеколошките ресторани и кафулиња во Скопје во 2015 година

  Над 110 ресторани и кафулиња во Скопје редовно ја собираат својата, пред се стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак, кои потоа се рециклираат, наместо да завршат на депонија. Станува збор за општествено одговорни угостителски објекти кои се вклучени ...

Read More »

Убаво бегство од метежот на градот: Ресторан Бакал во Брвеница

Кога познати готвачи и познавачи на добрата храна повторно се враќаат на едно исто место и тоа поради врвниот квалитет на храната, пристапните цени на оброците подготвени на едноставен традиционален начин, тоа значи дека станува збор за еден од најдобрите европски ...

Read More »