Тег архиви: рижото

Рижото со цвекло и пармезан, прекрасен вкус и боја!

Со впечатлива виолетова боја, специјалитетите од цвекла не се само уживање за непцето туку и за очите. Овој лековит зеленчук ни го нуди својот корен, но и помалку занемарените листови. Како плод поволно влијае на работата на крвните садови, црниот ...

Повеќе »

Рижото со морски плодови во сос од бело вино

Сезоната на потопли денови бара и полесна храна. Подгответе го рижотото со морски плодови според италијански рецепт. Потребни намирници – 400 грама ориз, 150 грама грашок (може, но и не мора), 500 грама морски плодови (по желба или мешани), 200 мл ...

Повеќе »

Рижото со цвекло и пармезан, превкусно!

Со впечатлива виолетова боја, специјалитетите од цвекла не се само уживање за непцето туку и за очите. Овој лековит зеленчук ни го нуди својот корен, но и помалку занемарените листови. Како плод поволно влијае на работата на крвните садови, црниот ...

Повеќе »

Совршено рижото со тиква

Италијански рецепт кој ќе го повторувате со задоволство…. Намирници – 150 г тиква, 100 г овчо сирење, 1 чешне лук, 200 мл бело вино, 1 лажичка мелен мак, 2 лажици семки од тиква, 4 лажици маслиново масло,300 грама ориз, бујон ...

Повеќе »

Рижото од цвекло – вкусна витаминска бомба

Со впечатлива виолетова боја, специјалитетите од цвекла не се само уживање за непцето туку и за очите. Овој лековит зеленчук ни го нуди својот корен, но и помалку занемарените листови. Како плод поволно влијае на работата на крвните садови, црниот ...

Повеќе »

Викенд мени: Рижото со морски плодови

Потоплите денови бараат и полесна храна, а медитеранската кујна е совршена за овој период од годината. Подгответе рижото со морски плодови онака како што го прават Италијанците. Потребни намирници – 400 грама ориз, 150 грама грашок (може, но и не ...

Повеќе »