Тег архиви: САД

Американска пита од тиква

Американската пита од тиква во САД и Канада особено се подготвува за прослави. Погдответе ја едноставно оваа превскусна зимска пита. View this post on Instagram There’s always time for dessert at Ateaz! 😍🥧 What’s your favorite dessert? . . . ...

Повеќе »

Промоција на македонските винарии во светот

Министерствотот за земјоделство шумарство и водостопаство на Р.Македонија во соработка со Здужението Вина од Македонија продолжуваат со промоција на македонското вино во светот. Минатата недела одржани се промоции во САД и Сингапур, а на почеток на месец ноември ќе се ...

Повеќе »

Објектот на фабриката Маја во конкуренција за награда во САД

Објектот на фабриката за полнење вода „Маја“ во Македонија, архитектонско дело на Александар Карангелов е во конкуренција со пет други индустриски објекти за  наградата Architizer A+ во САД. После првите две селекции објектот на архитектот Карангелов е селектиран во групата ...

Повеќе »

Макпрогрес на еден од најважните саеми во САД – Summer Fancy Food Show

Макпрогрес се претстави на најважниот саем од прехранбената индустрија во САД, Summer Fancy Food Show во Њујорк, што се одржа од 30 јуни до 2 јули 2018 година. Компанијата изложи производи од своите брендови Винчини, Натура, Дониа и Фантазија, и ...

Повеќе »

Македонија со учесник на Меѓународната менторска програма за жени лидери во САД

Генералната директорка на Семос Едукација, г-ѓа Валентина Тасева е првата жена од Македонија која ќе учествува на едномесечната меѓународна програма во САД, партнерство помеѓу Стејт департментот на САД, Fortune Most Powerful Women и Vital Voices. Едномесечната меѓународна програма која повеќе ...

Повеќе »

Македонскиот филм „Исцелител“ на филмски фествал во Кливленд

Македонскиот филм „Исцелител“ е избран во официјална конкуренција на меѓународниот филмски фестивал во Кливленд во Соединетите Американски Држави. Филмот ќе се прикажува во програмата во чиј фокус се филмови од Централна и Источна Европа. Ова е 42-ро издание на меѓународниот ...

Повеќе »