Tag Archives: селфи

Професионално селфи студио со камерата на Huawei Mate 10 lite

Неодамна претставениот Huawei Mate 10 lite е првиот паметен телефон на компанијата со две двојни камери – предна и задна. Па така вие немате само  паметен телефон со 4 камери  туку и голем број алатки со кои дури и обичните селфија изгледаат како студиски ...

Read More »

Новото истражување тврди дека селфи-фотографиите се клуч за среќа

Додека некои поранешни истражувања тврдеа дека селфи-фотографиите означуваат нарцизам, па дури и психопатологија, новата студија објавена во Psychology of Well-Being тврди дека селфи претставувањата во социјалните медиуми всушност ја подобруваат личната емоционална состојба. Истражувањето вклучило голема група на испитаници- студенти, и ...

Read More »

Ким Кардашијан – кралица на „селфи“: 1.500 фотографии на ден

Ако помисливте дека претерувате со „шкрапање“ на селфи-фотографии, еве една утеха – ни одблизу не ја употребувате камерата на мобилниот телефон како што тоа го прави Ким Кардашијан. Сопругата на Кенје Вест постави нов рекорд на социјалните мрежи, признавајќи дека ...

Read More »

Го видовте ли тоа што го фотографиравте на патувањето?

Претпоставуваме, заминувате на одмор. А со вас го носите и вашиот паметен мобилен телефон. И до тука е се супер, или барем во ред, освен… Просечниот патник на 21. век, отуѓен од себе и другите, не умее веќе да се ...

Read More »

3 совети за успешна селфи-фотографија

Селфи фотографиите се забавни, но многумина ги избегнуваат зашто пред малото објективче на телефонот не знаат како да се наместат за да не изгледаат самобендисани туку природни или слатки. Овие 3 совети ќе ви помогнат да направите успешна селфи фотографија. ...

Read More »

Конечно селфито ќе се „исплати“: Ќе ти платам со селфи од мобилен!

Селфи фотографиите кои баш и немаат некоја посебна смисла, конечно добија „оправданост“ благодарение на иницијативата на  „Мастеркард“. Имено, Мастеркард најавува дека ќе воведе селфи-пеј, односно за  верификација на идентитетот ќе можеме да испратиме селфи преку мобилниот телефон. Новиот вид на ...

Read More »

Сите „селфи“ на ревијата на Долче и Габана

Погледнете ја фотогалеријата на најдобрите „селфи“ снимени директно од моднта писта на ревијата на Долче и Габана во Милано, за сезоната пролет/лето 2016. Селфи е збор на годината, а можеби и на деценијата, и после различни експериментирања со ваквиот вид ...

Read More »

Селфи-фотографии на 10-те нови ангели на Викторија сикрет

Сите десет нови ангели на Викторија сикрет направија селфи фотографии во центарот на Њујорк. За прват сите десет нови ангели на Викторија сикрет застанаа заедно пред камерата со цел да ја покажат на светот новата „колективна“ убавина на марката за ...

Read More »

Тренд: Кинеските феминистки позираат со влакна под пазувите

Новата кинеска мода меѓу феминистките е да споделуваат фотографии на социјалните мрежи на кои тие позираат со неизбричени влакна под пазувите. Ако се прашувате зошто тоа го прават, одговорот е дека се борат за еднаквост меѓу мажите и жените. А ...

Read More »

Мет Гала забрани „селфи“ фотографирања на ѕвездите

Не очекувајте „селфи“ фотографии од црвениот тепих на Мет Гала. По одлуката на организаторите на Канскиот филмски фестивал да бидат забранети „селфи“ фотографирања на ѕвездите на црвениот тепих на фестивалот, иста одлука пристигна и од организацијата на Мет Гала. „Употреба ...

Read More »