Tag Archives: шминка

5.000 години шминка во 5 минути (ВИДЕО)

Погледнете колку многу убавини се собрани само во 5 минути. Видеото насловено Историјата на мејкапот зборува за тренодвите на убавина враќајќи се дури 5.000 години наназад. Претпоставувате веќе дека започнува со старите Египќани кои особено ги нагласувале очите со ајлајнер, ...

Read More »

Топ 4 трендови на шминка за пролет 2016

Нагласени очи во џиш бои, всушност – екстремно нагласени очи кои изгледаат како да сте си играле додека нанесувате сенка, или пак, исто толку нагласени само усни. Сами одберете. Доколку не сте ни за едното ниту за другото, малку помирна ...

Read More »

Топ 6 трендови на шминка и коса за 2016 година

Освен што ќе носиме следната година, штом пристигнат потоплите денови, од модните недели во Њујорк и Лондон за сега научивме  и за 6-те тренда кои се однесуваат на шминката и косата. Коса – ваква се разбудив Кај повеќе од креаторите ...

Read More »

Евтино и ефикасно: 4 алтернативни начини за остранување на шминката од лицето

  После долгиот ден поминат со шминка на лицето, многу е важно шминката темелно да се отстрани пред да отидете на спиење. Понекогаш оваа задача изгледа мачна и долготрајна, но овие 4 алтернативни начини ќе ви заштедат и време и ...

Read More »

Опасни преносители на бактерии во чантичката за шминка

Одредени навики за разубавување може да доведат до непријатни миризби, бактерии, па дури и мувла во вашата торбичка за шминка, кои се потенцијално опасни. Еве што треба да се задржи и она што треба да се фрли за хигиена во ...

Read More »

(ВИДЕО) Кога шминкањето е (не)секојдневна уметност…

Минатата сабота беше во знакот на четврото годишно издание на „NYX Face awards“, настан на кој козметичките компании ги наградуваат најголемите таленти за шминка кои својата работа ја претставуваат преку Јутјуб. 18-годишната студентка Ерин Тимони е една од шестте финалисти. ...

Read More »

Шминка од индината: „КаверГрл“ и „Максфактор“ лансираат колекција Војна на ѕвездите

Декоративна линија наречена Војна на ѕвездите која е направена во соработка со тимот на „ Star Wars VII: The Force Awakens “ наскоро ќе се појави на светскиот козметички пазар. Зад оваа линија стојат двете врвни козметички куќи КоверГрл и ...

Read More »

Носите шминка на вежбање? Создавате супер „клима“ за акни и инфекции

Сите знаеме дека да се носи мејкап на вежбање не е добро за кожата, но сепак може да се обложиме дека голем дел од девојките се прават глуви пред ваквите заклучоци. Според експертите, секоја шминка на лицето за време на ...

Read More »

4 неочекувани нешта што се супер замена за отстранувач на шминка

Со што ја отстранувате шминката од очите? Претпоставуваме со лосион дизајниран токму за таа намена. Сепак, некои нешта кои имаат сосема друга функција, и оваа ја вршат на совршен начин. Маслиново масло Слободно употребете го и како средство за отстранување ...

Read More »

Изложба во Лондон: Шминката на Александар Меквин

Следниот пат кога ќе ви забележат дека се шминкате многу долго, слободно одговорете дека уметноста бара време. Шминкањето е уметност, а тоа најдобро се гледа сега, со изложбата на Александар Меквин во Лондон. Во „Лондон Колеџ оф фешн“ од 30 ...

Read More »