Tag Archives: шпагети

Малите тајни на совршените тестенини

Колку и да изгледа едноставно варењето тестенини – ставање во лонец со врела посолена вода, понекогаш се случува вистинска катастрофа – преварените и залепени шпагети не се реткост. Прво и основно треба да изберете соодветен лонец, кој треба да е ...

Read More »

Пита од шпагети – превкусна и лесна за подготовка!

Питата од шпагети е лесна за подготовка и ефектна на изглед, а ќе ги освои сите љубители на тестенини. Намирници – 3 јајца, 2 филџана сос од домати, 1 кромид, 70 грама рикота сирење (или урда), 50 грама пармезан, 400 ...

Read More »

Посно ем вкусно: Шпагети со ослич, лук и леблебија

Продолжуваме со посни ем вкусни рецепти. Освежете го вашето посно мени со овој брз, а неодолив рецепт. Не заборавајте, во овој рецеппт леблебијата го дава извонредниот шмек. За брзиот вкусен рецепт потребни се 350 грама шпагети, 250 грама риба – ...

Read More »

Шпагети од тиквички

Сакате тестенини, но сепак се контролирате во јадењето бидејќи тие се полни со јаглехидрати. Еве специјалитет кој лесно се подготвува и кој многу ќе ви се допадне. Шпагетите од тиквички се нискокалорични и здрави, а од нив може да јадете ...

Read More »

Дебелеат ли шпагетите? Еве една добра вест!

Добра вест за сите оние кои не можат да е откажат од шпагетите, макароните, равиолите…, воопшто од тестенините. Научниците од италијанскиот институт IRCCS Neuromed го претставија новото истражување со кое тврдат дека исхраната богата со тестенини нема никакво лошо влијание ...

Read More »

Шпагети карбонара (според оригиналниот италијански рецепт)

Одговорот го има Антонио Карлучо. Познатите јадења често повлекуваат полемики околу употребата на оригиналните намирници и начинот на подготовка. Колку различни порции на прочуените шпагети карбонара, на пример, сте пробале? Кој воопшто ги измислил шпагетите? Познато е дека кај нас ...

Read More »

Шпагети од тиквички

Сакате тестенини, но сепак се контролирате во јадењето бидејќи тие се полни со јагленохидрати. Еве трик кој ќе ви се допадне. Шпагетите од тиквички се нискокалорични и здрави, а од нив може да јадете колку сакате без да се грижите ...

Read More »

Шпагети со леблебија, риба и лук

Оние кои сакаат да пробаат нов незаборавен вкус, може да го подготват италијанскиот специјалитет макарони (или шпагети, таљатели) со леблебија. Се подготвува брзо, па помалку време ќе поминете покрај шпоретот, а повеќе на плажа и сонце. За брзиот вкусен рецепт ...

Read More »

Може да јадете колку сакате од овие тестенини: Шпагети од тиквички

Сакате тестенини, но сепак се контролирате во јадењето бидејќи тие се полни со јаглехидрати. Еве трик кој ќе ви се допадне. Шпагетите од тиквички се нискокалорични и здрави, а од нив може да јадете колку сакате без да се грижите ...

Read More »