Тег архиви: штолен

Божиќен колач: Кристштолен

Традиционален германски божиќен колач од фино тесто и многу кандирано овошје. 200 грама суво грозје 100 гр кандирана лимонова кора и кора од портокал 60 грама бланширани бадеми 100 мл рум шеќер во прав За првото тесто: 140 грама брашно ...

Повеќе »