Тег архиви: Сингапур

Промоција на македонските винарии во светот

Министерствотот за земјоделство шумарство и водостопаство на Р.Македонија во соработка со Здужението Вина од Македонија продолжуваат со промоција на македонското вино во светот. Минатата недела одржани се промоции во САД и Сингапур, а на почеток на месец ноември ќе се ...

Повеќе »

Аеродром на кој едвај чекаме да слетаме!

Сингапурскиот аеродром Changi е прогласен за најубав и најопремен аеродром во светот, а наскоро ќе добие уште полуксузни делови. Новиот терминал од 134.000 квадратни метри треба да биде завршен до 2019 година. Новиот терминал кој ќе се вика Jewel чини 1, 7 ...

Повеќе »

Орчард роуд, лудило над сите шопинг-лудила!

Иако е актуелна веста дека Сингапур се најде на тронот на најскапи градови за шопинг, сепак не можеме да и одолееме на една од најубавите улици за шопинг во светот – Орчард роуд. И без разлика на статистиките, нема подобар ...

Повеќе »

Заборавете на Осло и Токио, Сингапур е најскап град за живот и шопинг

На врвот на листата на најскапи градови за живот во 2014 година се најде Сингапур, симнувајќи го од тронот Токио кој беше апсолутен шампион минатата година. Освен титулата за најскап град во светот, оваа метропола е прогласена и за најскапа ...

Повеќе »