Тег архиви: sos detsko selo

Капитол мол чекори кон зајакнување на хуманоста во заедницата

Mарко Новески, Вики Ристовска и Владимир Блажевски – DJ Shorty P aka Панчо донираа за СОС Детско село во Капитол мол СОС Детско село Македонија посветено работи и гради семејства за децата без родителска грижа и социјален ризик, им помага ...

Повеќе »

Хероите на #СекојКилометарЗначи го посетија СОС Детско село

#СекојКилометарЗначи ја поттикна хуманоста преку донации за СОС Детско село на Skopje Run 10K На 7-ми октомври 2018 година заврши една уникатна приказна. Skopje Run 10K финишираше со рекорден број на учесници и кампања која поттикна зголемување на филантропијата во ...

Повеќе »

Побрзајте! Во недела се затвора пријавувањето за трчање на Skopje Run 10K

#СекојКилометарЗначи и можноста за купување на хуманитарни километри ќе биде отворена до самата трка Тимот на Сојуз на спортови на Град Скопје заедно со СОС Детско село успеаја да направат кампања која ги поттикна сите пријавени на овогодинешната 10 километарска ...

Повеќе »

Саемот за мали бизниси – Создаваме брендови го претстави клучот на успехот

Поддршката од СОС Детско село за сопствен бизнис развој го поттикнува општествениот напредок Од 21-ви до 23-ти септември на платото пред Сити мол ќе се одржи саемот за мали бизниси – Создаваме брендови. 20-на претприемачи кои сопствената претприемничка приказна ја ...

Повеќе »

Скопје Мериот хотел овозможува сестрана поддршка на младите од СОС Детско село

Скопје Мериот хотел ја продолжува својата соработка со СОС Детско село преку проектот “You eat, we give”, каде што со секое купено главно јадење во текот на септември и октомври, се донира едно евро за СОС Детско село Македонија. Оваа ...

Повеќе »

Skopje Run 10K и СОС Детско село со голем чекор во поттик на хуманоста преку #СекојКилометарЗначи

Трчањето во Скопје, станува секојдневие. Огромен број заинтересирани учесници добиваат можност да истрчаат десет километри за хумана цел Секоја година сѐ поголем број на луѓе се впуштаат во спортот, посебно во трчањето. Неговата популарност се вивна со Виз Ер Скопскиот ...

Повеќе »

Хуманитарната аукција на Капитол мол ги израдува матурантите од СОС Детско село

Капитол мол изминатиов период беше полн со млади луѓе кои со своите родители го бараа своето омилено парче облека за нивната матурска вечер. Поттикнати од нив и од посетителите, Капитол мол ја организираше кампањата „Креатори на насмевки“, во чиј склоп ...

Повеќе »

Матурантите од СОС Детско село со подарок плус за својата прослава

Креатори на насмевки – кампањата на Капитол мол ги поттикна младите студенти од ФОН Универзитет да творат во хуманитарни цели Во тек е периодот на матурски прослави. Матурантите заедно со своите родители се во потрага по омиленото парче гардероба која ...

Повеќе »

Под мотото „Садиме љубов“, волонтерска акција на жените во Пивара Скопје за децата од СОС Детско Село

И оваа година, жените вработени во Пивара Скопје, на автентичен начин, со волонтерска акција, го одбележаа 8 Март – Меѓународниот ден на жената. Во рамките на оваа акција, која се одржа под мотото „Садиме љубов“, жени од сите работни позиции ...

Повеќе »

Место со срце: Нова кампања на СОС Детско село

 22 Места со срце се родија во Скопје Од 27. до 29. декември ќе има 22 локации низ главниот град на Македонија, Скопје, кои ќе се претворат во места каде се негува сржта на празничниот дух, хуманоста и подарувањето радост. ...

Повеќе »