Тег архиви: сос

Говедско во кремаст фета сос

Уживајте во неделата со превкусен ручек. За да го подготвите потребни ви се состојките– 4 говедски стека, 4 лажици путер, сол, црн пипер, 8 лажици путер, 2 сечкани кромиди, 500 мл неутрална хопла, 160 грама фета сирење здробено на трошки. ...

Повеќе »

Сочно пилешко во сос со кикиритки

Уживајте во беспрекорната комбинација на вкус на пилешко месо сочно подготвено со кикиритки. За да го подготвите овој специјалитет потребно е – 350 гр. пилешки гради, 50 гр. кикиритки без луспа,1 луто пиперче, 1 праз, 2 лажички густин, 3 лажици ...

Повеќе »

СОС Детско село и оваа година ќе го исполни Скопје со љубов преку „Место со срце“

СОС Детско село прашува „Кое е твоето место со срце?“ Веќе традиционално, втора година по ред, и овој декември на 27ми, 28ми и 29ми поголем број ресторани и кафетерии ќе се трансформираат во „Место со срце“ и ќе бидат дел ...

Повеќе »

Посно ем вкусно – Палента во сос од печурки

Барате инспирација за посни јадења? Повелете рецепт кој вреди да го подготвите. Намирници – 160 грама праз или кромид, 650 грама домати, 400 грама свежи шампињони, 200 грама варен домат (или купено доматни пире), 15 грама сечкан магдонос, 15 грама ...

Повеќе »

Пилешки џигер во сос

За пријатен и лесен летен ручек, подгответе пилешки срца во пикантен сос.  Потребни намирници – 250 грама свежи или замрзнати пилешки срца, 1 главица кромид, 50 грама чадена сланина, 100 грама арпаџик, 1/2 ловоров лист, малку мајчина душичка, 1/8 л ...

Повеќе »

За мерак: Домашни њоки од компири во доматен сос

За четири лица – 1 кг црвен компир, 2 јајца, прстофат сол, 500 кг пченично брашно. За сос- домати од конзерва (2 конзерви), 3-4 чешниња лук, маслиново масло, сечкан магдонос, сол и црн пипер, 150 грама пармезан, малку рукола. Компирот го ...

Повеќе »

За мерак: Говедско во фета сос

За да го подготвите потребни состојки се – 4 говедски стека, 4 лажици путер, сол, црн пипер, 8 лажици путер, 2 сечкани кромиди, 500 мл неутрална хопла, 160 грама фета сирење здробено на трошки. Подготовка Зачинете ги стековите од двете страни ...

Повеќе »

Макпрогрес донира храна за СОС Детско Село за период од 6 месеци

Макпрогрес донира производи во меѓународната невладина организација за социјална заштита на децата –  СОС Детско Село Македонија. Во четвртокот, на 25.01, беше предадена едномесечна донација, каде претставниците од  Макпрогрес нагласија дека приоритет на компанијата, како општествено одговорен субјект, е подобрување ...

Повеќе »

Рецепт за мерак: Кадаиф со мелено говедско во сос

Кадаиф со мелено говедско во сос, односно „кадаиф манти“, специјалитет кој се служи како главно јадење, е еден од нашите омилени специјалитети од турската кујна, и ве увреуваме дека секој што ќе го проба ќе побара репете. Еве го рецетот: ...

Повеќе »

Палента во сос од печурки

Брз есенски ручек кој никого нема да остави рамнодушен, а долго ќе ве држи сити.  Намирници – 160 грама праз или кромид, 650 грама домати, 400 грама свежи шампињони, 200 грама варен домат (или купено доматни пире), 15 грама сечкан ...

Повеќе »