Тег архиви: свет

Што се јаде за новогодишната ноќ низ земјите во светот

Во поголем дел од светот се прославува Новата година. Иако прославата секаде не се случува во ист ден, обележувањата се слични и обично содржат религиозни елементи и традиционална кујна. Австралија Поголем дел од Австралијанците новогодишните празници ги минуваат со семејствата ...

Повеќе »

Ова се најскапите улици за шопинг во светот

Миланската позната шопинг улица Виа Монтенаполеоне (13.500 евра за квадратен метар) е на петтото место на листата на улици со најскап шопинг. Истражувањето го направи Cushman & Wakefield.  На првото место како најскапа улица за шопинг во свет е Козуи Беј ...

Повеќе »

Топ 10 најскапи градови во светот

Цената на недвижнините скока од ден на ден. Работните места и се што им е потребно за нивниот начин на живот мора да им бидат на дофат на рацете…, проверете кои се најскапи градови на светот. Глумците кои се селат ...

Повеќе »

Милано е најскап град во светот за да поминете еден викенд

Милано е прв на листата на најскапи градови во светот за да се помине еден викенд, така тврди новото истражување направено од Deutsche Bank. Истражувањето рангира 25 најскапи градови во светот во кои би можеле да го поминете крајот на неделата. ...

Повеќе »

Топ 5 највлијателни модни блогерки во светот

Во низата на успешни модни блогери, 5 жени го држат водството судејќи според нивното влијание и бројот на оние кои ги следат. Секако, за да се стане водечки моден блогер потребно е многу работа, големи модни познавања и малку среќа. ...

Повеќе »

Новогодишна магија на трпезите низ светот

Во поголем дел од светот се прославува Новата година. Иако прославата секаде не се случува во ист ден, обележувањата се слични и обично содржат религиозни елементи и традиционална кујна. Австралија Поголем дел од Австралијанците новогодишните празници ги минуваат со семејствата ...

Повеќе »

Топ 10 највкусни чоколади во светот

Имаат најмногу стил, прекрасен дизајн, превкусни се и се разбира, најскапи. Форест Гамп рече „Животот е како кутија со чоколада, никогаш не знаеш на какво ќе налеташ“. Убавата метафора сепак не важи за следниве 10 чоколада бидејќи нивните имиња се ...

Повеќе »

Најпопуларни чевли во земјите низ светот

  Австралиската фирма „Шус оф преј“ направи истражување кои чевли се најпопуларни во различни земји низ светот. Резултатите се фасцинантни. Најпопуларни чевли глобално земено, низ светот, се класичните црни салонки направени од мека кожа со потпетица од 11,4 сантимтри. На ...

Повеќе »

Фотошоп-експеримент „Направи ме убава”

Оваа девојка ја испратила својата фотографија на неколку фотошоп мајстори ширум светот, со една реченица: „Направи ме убава.“ Од видеото може да видиме што се смета за убаво во различни земји и култури. Има и неколку интересни факти, на пример,  иако 60% ...

Повеќе »