Тег архиви: тиква

Гулаш од тиква, уживаме во сите вкусови на есента!

За да го подготвите гулашот од тиква потребно е– 800 грама тиква, 2 главици кромид, 1 чешне лук, 1 црвена пиперка, 1 лажица доматно пире, 2 лажици црвен пипер, 2 ловорови листа, 2 лажици масло, 1 лажица мајчина душица, 5 ...

Повеќе »

Најпопуларната брза есенска диета со тиква

Тиквата е една од најбараните есенски намирници, а таканаречената диета Тиквеник е совршена за овој период од годината. Диетата се држи најмногу една недела, а може да се загубат дури до 5 килограми. Уште подобро е ако оваа диета ја ...

Повеќе »

Масло од тиква – Како влијае на слабеењето

Поради својот единствен состав, маслото од тиква придонесува за губење на килограмите, а не дозволува создавање на масни наслаги на проблематичните делови – на задникот, колковите и стомакот. Покрај тоа, маслото од тиква ги отстранува токсините од организмот и го ...

Повеќе »

Супер вкусно: Потпечена тиква полнета со мелено месо и ориз

Секако сте пробале потпечени полнети тиквички, полнети модри патлиџани, но што велите за потпечена тиква полнета со мелено месо, кашкавал и ориз? Не го пропуштајте овој супер-вкусен рецепт. Потребни намирници – 1 тиква, 250 грама мелено месо, 1 помала главица ...

Повеќе »

Зимски сладолед од тиква, банани и цимет

Уживајте во сите миризби на зимата и во омилениот десерт-сладоледот, но овојпат од тиква. Рецептот се подготвува многу едноставно. Потребни намирници – една помала тиква (околу 500 грама), 3 банани, малку цимет, куркума, кардамон и мускатно оревче, малку вода. Подготовка  ...

Повеќе »

Брза и ефикасна – Зимска диета со тиква

Нутритивните вредности на тиквата се добро познати, оваа кралица меѓу есенскиот/зимскиот зеленчук е богата со бета-каротин, одличен антиоксиданс е, го зајакнува имунолошкиот систем, а содржи само 35 калории во сто грама што ја прави идеална за секоја диета. Со оваа ...

Повеќе »

Грав со тиква и пилешко

Совршена за студените денови – со тиква може да ги подготвиме нашите најомилени јадења и при тоа да им додадеме нова превкусна нота. Потребни намирници – грав (од конзерва), тиква, пилешки гради, пиво, лук, сол и црн пипер. Подготовка На ...

Повеќе »

За мерак: Тиква полнета со говедско месо и со ориз

Ви здодеа од некреативни оброци? Ова неодоливо јадење се подготвува едноставно, а е вистинско задоволство за целото семејство. За подготовка потребно е – 1 тиква, 500 грама говедско месо, 50 гр ориз, 1 кромид, 1 морков, лажичка мелен бибер, лажичка ...

Повеќе »

Превкусни се: Лазањи со тиква

За време на викендите имаме повеќе време да експериментираме во кујната и да приготвиме ручек или вечера што ќе претставува задоволство за целото семејство. Овие лазањи со тиква имаат неодолив вкус, а сепак нема да ве „заглават“ во куната. Подгответе ...

Повеќе »

Пробајте ги, превкусни се: Макарони со тиква

Уживајте во вкусовите и миризбите на есента со намирницата која е кралица на оваа сезона – тиквата. Подгответе брз ручек кој никого нема да остави рамнодушен. Потребни намирници – 350 грама макарони (или шпагети), 500 грама тиква, 300 грама кромид, ...

Повеќе »