Тег архиви: торта

Превкусна торта од сирење по оригинален австриски рецепт

Пробајте го овој сладок десерт за кој не ви се потребни посебни вештини во кујната. Се подготвува брзо и лесно. За да го подготвите овој вкусен десерт од состојки потребни се – 2 јајца, 150 грама шеќер, 90 грама путер, ...

Повеќе »

Торта Тоблероне – кралица на божиќната трпеза

Барате инспирација за сладок рецепт кој сите ќе ги освои „од прва“? Без размислување, пригответе ја неодоливата торта Тоблероне за божиќните празници. Потребни намирници – 200 грама ситно сечкани бадеми, 200 грама мелени бадеми, 200 грама шеќер, 200 грама брашно, 3 ...

Повеќе »

Посно, брзо, вкусно: Торта од ванилин пудинг, банана и кокос

Тортата се подготвува многу брзо, едноставна е за правење, а вкусот е поезија! Потребни намирници – 2 ќесички пудинг од ванила, 125 гр маргарин, 200 гр шеќер во прав, 300 грама посни кекси, 5 лажици кокос, 3 банани, 1 ќесичка ...

Повеќе »

Израдувајте ги дечињата: Новогодишна торта со скриено слатко богатство

Што најмногу би сакале дечињата за празничните вечери? Се разбира, торта на изненадувањата, позната како пиниата торта. нема филозофија во нејзиното подготвување, а ефектот е волшебен! Ја сечете тортата и оп, шарени чоколатца се тркалаат низ неа! Како да ја ...

Повеќе »

Крцкава однадвор, сочна одвнатре – Чоколадна торта Капрезе

Подгответе ја лесно и уживајте во вкусот. За тортата се потребни само неколку намирници- јајца, сечкани бадеми, темно чоколадо, шеќер и путер. За посебен шарм може да се додаде рендана кора од портокал, а за подобро да се „дигне“  – ...

Повеќе »

Неодолива: Торта Тоблероне

Барате инспирација за сладок рецепт кој ќе ве освои „од прва“? Без размислување, пригответе ја неодоливата торта Тоблероне. Потребни намирници – 200 грама ситно сечкани бадеми, 200 грама мелени бадеми, 200 грама шеќер, 200 грама брашно, 3 јајца, 100 грама ...

Повеќе »

Солена торта од макарони и моцарела – за викенд задоволство

Огладнувате на помислата на растопена моцарела во сос од домати? И ние. За овој едноставен рецепт ќе ви биде потребно најмногу половина час, па кој би ја одбил тортата од макарони? Намирници – 500 грама макарони, 200 грама моцарела, 2 јајца, ...

Повеќе »

Превкусно: Торта од костени и од лешници

Уживајте на вистински начин во викендот пред вас со оваа превкусна торта со најубавите зимски вкусови. За да ја подготвите треба да набавите – 1 килограм варени, лупени и пасирани костени, 250 гр шеќер, 300 гр чоколада за готвење, 200 ...

Повеќе »

Како да испланирате совршена роденденска забава за возрасни

 Најубавите семејни прослави завршуваат со вкусен десерт Роденденот е посебен настан кој најубаво се прославува во кругот на блиските и саканите. Возрасните уживаат во забавите дури повеќе и од децата. А навистина е прекрасно кога луѓето кои ги сакаме ќе ...

Повеќе »

Превкусна торта од моркови

Тортата послужете ја топла со мезе од кулен, пршута и колбаси. Потребни намирници 300 грама брашно, 80 грама пармезан, 40 грама рендан кашкавал, 150 грама моркови, 60 грама црни маслинки без семки, 1 сув квасец, 3 јајца, 1 лажица млеко, ...

Повеќе »