Тег архиви: трпеза

Идеи за декорација: Разнобојна и весела велигденска трпеза

Ако и вам ви здодеа класичното и елегантно дотерување на велигденската трпеза, годинава „облечете“ ја масата на поинаков начин. Таа ќе асоцира на радост, само доколку си поиграме со боите и детаљите. Почнете од чаршафот. Наместо бел, одберете виолетов, жолт, ...

Повеќе »

Новогодишна декорација на домот и трпезата со бонбони и чоколатца

Слатки празнични декорации кои особено им се драги на децата. Во украсувањето на домот секако вклучете ги и вашите најмали и најмили и направете од празниците вистинска радост за целото семејство. Прво, на шопинг во некои од поголемите супермаркети! Оставете ...

Повеќе »

Дестинации и дегустации: Традиционална велигденска трпеза

Разнолична е традиционалната велигденска храна во различни делови на светот. Можеби ќе посакате да ја дегустирате, да испробате нешто ново за празниците. И кај нас, и во добар дел од европските земи, јагнешкото месо ја краси велигденската трпеза. Доколку тоа ...

Повеќе »

Велигденска декорација на масата: Од скршените јајца – слатка уметност која се јаде

Со малку фантазија од јајцата кои се скршиле во текот на варењето може да направите интересни пиленца, глувчиња или зајчиња кои ќе ја красат вашата велигденска трпеза. Утешно и суперкреативно, нели? Вклучете ги и децата во оваа велигденска креативна игра ...

Повеќе »