Тег архиви: Велигден

Слатки велигденски цветчиња и јајца

Испобајте го овој пресладок велигденски рецепт и направете „ванилици“ во облик на пролетни цветови и јајца. Намирници – 200 грама путер или маргарин на собна температура (не смее да биде премек), 2 жолчки од јајца, 100 грама шеќер, 2 ванилин ...

Повеќе »

Велигден 2017: Идеи за декорација на велигденската свечена трпеза

Секој од нас сака за големиот христијански празник Велигден да мине пријатни мигови со најблиските, да се собереме покрај масата, а таа да биде убаво декорирана и украсена во свечен празничен дух. Претпоставуваме дека сакате да „украдете“ по некоја свежа, ...

Повеќе »

10 идеи за велигденско украсување на домот што не се за пропуштање

Внесете радост во секој дел од вашиот дом и зголемете го семејното расположение во празничен дух за Велигден. Ви помагаме во тоа, сугерирајќи ви 10 идеи за украсување кои не бараат посебна вештина и многу време. Луксузен виолетов аражман Создадете ...

Повеќе »

11 трендовски идеи за велигденски декорации на јајца

Сакаме домот да ни е весел и разигран за велигденските празници и желни сме секогаш за нови идеи. Овие 11 свежи идеи кои ги претставуваат трендовите за Велиден 2017, сигурно ќе ви се допаднат. Инспирирајте се и украсувајте со задоволство. ...

Повеќе »

Велигденски декорации: Украсни јајца од конци за плетење

Велигденски јајца се познати како симбол на пролетта и Велигден, но исто така, тие се непресушен извор на инспирација кога станува збор за уредување на домот. Дознајте како може да направите преубави велигденски декорации од конци за плетење. Потреби ви ...

Повеќе »

Велигденски слатки лепчиња со кандирано овошје

Ако сакате да внесете вистинско празнично задоволство на велигденската трпеза, пробајте го овој едноставен рецепт. Намирници – 1 кг брашно, 3 јајца плус 2 жолчки, 250 грама шеќер, 2 ванилин шеќер, 3 изрендани кори од портокал, 1 изрендана кора од ...

Повеќе »

Топ 5 велигденски трендови на декорација 2016

Секоја година во игра се нови трендови на декорација на домот, јајцата и трепезата за велигденските празници. Ваквите трендовите ги следат модните треднови, па оттука добиваме и нови и свежи идеи за поинакво празнично украсување. Пастелни бои Пастелните тонови се ...

Повеќе »

Велигденската слатка магија започна во Magic Cake + Велигденска Лотарија

Највкусните, најслатките и „најџиџаните“ торти и колачиња во градот, сега може да ги купите со попуст, но и да станете учесник во велигденската лотарија во слаткарниците на Magic Cake. Внесете радост на вашата празнична трпеза со преслатките колаченца во форма ...

Повеќе »

Од напукнати јајца до мали велигденски ремек-дела

При процесот на бојадисување на јајца, односно при варењето на јајцата, често ни се случува некои јајца да испукаат. Но дури и од нив може да се направат мали уметнички дела. Видеото кое следува подолу објаснува како намерно да ги ...

Повеќе »

Бебешки велигденски сетови во продавниците Carter’s

  Ако е празнично, нека биде весело за сите – дури и за најмалите членови на семејството. Преслатки сетови за бебиња со принт пораки „Мојот прв Велигден“, декоративни зајчиња како меки чевличиња и лигавчиња со форма на насмејано зајченце.   Достапни ...

Повеќе »