Тег архиви: Велигден

Велигденска пиниата торта на изненадувањата

Кое детенце не би било пресреќно да добие торта од која, кога ќе ја пресечете, паѓаат шарени бомбончиња. Еве како да ја направите детската пиниата торта. Од секоја торта може да направите пиниата торта. Но земете предвид – тортата што ...

Повеќе »

Идеи за декорација: Разнобојна и весела велигденска трпеза

Ако и вам ви здодеа класичното и елегантно дотерување на велигденската трпеза, годинава „облечете“ ја масата на поинаков начин. Таа ќе асоцира на радост, само доколку си поиграме со боите и детаљите. Почнете од чаршафот. Наместо бел, одберете виолетов, жолт, ...

Повеќе »

Декорирање на велигденски јајца со лак за нокти

Секоја година испробуваме различни начини на декорирање на велигденските јајца за да добиеме што поубави, па мора да признаеме дека новите идеи ни се добредојдени. Овојпат станува збор за украсување на јајцата со помош на лакови за нокти во различни ...

Повеќе »

Наполитански специјалитет: Велигденски куглоф со сирење и сланина

Казатиело наполетано (Casatiello napoletano) се подготвува едноставно за еден час, времето на печење е 50 минути, а времето на подигнување на тестото е три ипол часа. Резултатот – уживање во врвен вкус! За тестото потребно е –  1 лажица квасец, ...

Повеќе »

Необични традиции: На Велигден не се крашат само јајца…

Во САД најраспространета е традицијата да се кријат шарени јајца низ домот или дворот и во недела наутро децата да ги бараат. Во повеќе земји од западна Европа неизбежни се чоколадните јајца и чоколадните зајчиња, но постојат и многу почудни ...

Повеќе »

Дестинации и дегустации: Традиционална велигденска трпеза

Разнолична е традиционалната велигденска храна во различни делови на светот. Можеби ќе посакате да ја дегустирате, да испробате нешто ново за празниците. И кај нас, и во добар дел од европските земи, јагнешкото месо ја краси велигденската трпеза. Доколку тоа ...

Повеќе »

3 инспиративни велигденски декорации на нокти

Прославете го Велигден на шик начин. Ова се идеи за украсување на нокти во знакот на големиот празник Велигден, што може да ги направите сами. Декорација – јајца Јајцата се препознатлив симбол на овој празник. За да внесете велигденска магија ...

Повеќе »

Велигденски декорации: Украсни јајца од конци за плетење

Велигденски јајца се познати како симбол на пролетта и Велигден, но исто така, тие се непресушен извор на инспирација кога станува збор за уредување на домот. Дознајте како може да направите преубави велигденски декорации од конци за плетење. Потреби ви ...

Повеќе »

Џетсетерска Велигденска тура која долго ќе ја паметите

Зошто слободните денови од празниците да не ги поминете во едно возбудливо патување? И тоа не било каде, туку да ги посетите градовите кои никого не оставиле рамнодушни и во кои секогаш одново и одново ќе посакате да се вратите. ...

Повеќе »

Ги подготвивте ли велигденските јајца или сакате да ви помогнеме?

Компанијата Цептер (Zepter), како синоним за најдобри садови во светот, па со самото тоа и како единствен гигант кој промовира здрав живот и правилен начин на подготвување на храна, по повод Велигденските празници овозможи на илјадници луѓе ширум Македонија да ...

Повеќе »