Тег архиви: Велигденски јајца

Велигденски јајца вапцани во омбре-стил

Бојадисувањата јајца може да биде забавно за целото семејство, а впечатливоста на декорираното јајце ја претставува нашата фантазија и креативност. Бојадисаните јајца во омбре стил изгледаат весело, а со нијансите може да си поиграте. Еве како би можеле да ги ...

Повеќе »

Преслатки велигденски колаченца – јајца и цветови

Испобајте го овој пресладок велигденски рецепт и направете „ванилици“ во облик на пролетни цветови и јајца. Намирници – 200 грама путер или маргарин на собна температура (не смее да биде премек), 2 жолчки од јајца, 100 грама шеќер, 2 ванилин шеќер ...

Повеќе »

Уникатни велигденски јајца украсени со тантела- Чипкасти велигденски јајца

Тантелата останува во мода и за сезоната пролет/лето 2018, а доколку сакате модерни ( и многу елегантни!) велигденски јајца, тогаш изборот е „чипкани јајца“. Како да ги направите? Не ви треба посебно мајсторство за да ги направите овие елегантни, нежни ...

Повеќе »

Приказна за велигденските јајца – „Фаберже“

Велигденските јајца „Фаберже“ како уметнички предмети и денес воодушевуваат и предизвикуваат внимание. Последниве години станаа објекти по кои лудуваат руските тајкуни, кои не прашуваат за цена и на аукциите достигнуваат милионски суми. А сè започна кога царот Александар Трети во ...

Повеќе »

Трендовски велигденски јајца во пруги

Омбре стилот на боење на јајца годинава е надвладеан од пругастиот, исто како што е случајот со гардеробата. Пругите се изборија повторно за своето „парче сонце“ под ведрото пролетно небо. Прво, сварете ги јајцата и оставете да се изладат и ...

Повеќе »

Велигденски јајца со Интернет емотикони

Дококу барате нов начин за декорација на велигденските јајца, еве уште една инспирација која лесно се реализира, а резултатот е – весели јајца кои покажуваат емоции. Јајцата бојадисајте ги со жолта боја и оставте да се исушат. Потоа, со дебели ...

Повеќе »

Најслатки велигденски јајца – Мињони

Инспирирајте се од светот на детската игра и од велигденските јајца направете ги омилените ликови од анимираниот филм Мињони. Се подготвуваат едноставно, секако вклучете ги и децата во креирањето на слатките Мињони – заедно да им ги нацртате очите и ...

Повеќе »

Велигденски јајца од желе

На велигденските јајца најмногу се радуваат децата, особено ако тие се декорирани по нивен вкус. А кое дете не сака желе-слатки? Токму од желе може да ги направите и јајцата. Постапката е едноставна, а видеото ве води чекор по чекор ...

Повеќе »

Трендовски велигденски јајца декорирани со свила

Декорирајте ги велигденските јајца на моден начин.  Потребни ви се само парченца свила за да направите разиграни декорации на украсните јајца. За да ги направите овие интересни велигденски јајца, потребно ви е: Свежи јајца Свилени марами, вратоврски или други видови ...

Повеќе »

Мали уметнички дела: Мозаик велигденски јајца

Ако сакате да пробате поинакво декорирање на велигденските јајца, обидете се со мозаик-техниката. Ефетот е извонреден. Со малку вештина, прецизна рака, фантазија и креативност, направете од велигденските јајца мали уметнички дела. Влучете ги и децата во оваа креативна декорација. Сварете ...

Повеќе »