Тег архиви: велигденски

Боење на велигденски јајца со стара вратоврска

Имате стара вратоврска? Веруваме, да. Прежалете ја и исечете ја по работ, отстранете ја поставата, а потоа вратоврската поделете ја на четвртасти парчиња со големина од 15 сантиметри. Земете го претходно свареното јајце и завиткајте го со ткаенината, а потоа ...

Повеќе »

Како да направите трендовски велигденски јајца со риги

Ригите се тренд во пролетните колекции на полуларните модни марки, а овој тренд лесно може да го пренесеме и во украсувањето на велигденските јајца. Како да направите трендовски велигденски јајца со риги на едноставен начин? Еве ја постапката во три ...

Повеќе »

Чоколадни полнети велигденски јајца

Совршен десерт за велигденските празници, а и самата подготовка е многу едноставна. Намирници – 12 чоколадни јајца (може и киндер јајца), 150 грама крем-сирење, 30 грама шеќер во прав, 1 лажица сок од лимон, 1 лажиче ванилин шеќер, 150 грама ...

Повеќе »

Топ 10 најубави луксузни велигденски јајца

Со велигденските празници пред нас и традицијата на луксузните марки да создаваат необични велигденски јајца, повеќето од нив направени од чоколада, направивме избор на 10-те најуспешни верзии кои го слават големиот празник. Се разбира сите овие јајца се продаваат по ...

Повеќе »

Велигденски кошнички од шунка и јајца

Разубавете ја велигденската трпеза со овој рецепт на кошнички направени од шунка, јајца и кашкавал. Потребни намирници – 8 тенки листови шунка (или пршут), 8 јајца, 4 лажици исечкан млад кромид, 200 грама изрендан кашкавал, 2-3 домати, сол и црн ...

Повеќе »

Модни велигденски јајца: Елегантна и женствена декорација со тантела

Тантелата е моден тренд за сезоната пролет/лето 2015, а доколку сакате модерни велигденски јајца, тогаш изборот е „чипкани јајца“. Не ви треба посебно мајсторство за да ги направите овие елегантни, нежни велигденски јајца. Потребни ви се варени јајца, ножички, гумички, ...

Повеќе »