Tag Archives: Венеција

8 занимливости за Венеција

Градот познат по романтичната атмосфера, живописните карневали и Филмскиот фестивал, ги привлекува туристите од сите страни на светот. Од неодамна, поради можноста за евтини летови, Венеција стана и една од најпосетуваните дестинации на Македонците кои сакаат да патуваат. Но знаевте ...

Read More »

Топ 10 модни изгледи на црвениот тепих на Филмскиот фестивал Венеција

Започна 74-то издание на Филмскиот фестивал во Венеција, а на црвениот тепих се појавија познатите лица во полн сјај. Изабели Фонтани покажа дека ригите се сеуште во тренд, носејќи фустан од Алберта Ферети. Џејн Фонда пак (79), заслужи чиста 10-ка ...

Read More »

8 занимливости за Венеција

Градот познат по романтичната атмосфера, живописните карневали и Филмскиот фестивал, ги привлекува туристите од сите страни на светот. Од неодамна, поради можноста за евтини летови, Венеција стана и една од најпосетуваните дестинации на Македонците кои сакаат да патуваат. Но знаевте ...

Read More »

4-те секси изгледи на Моника Белучи во Венеција

Облечена во црн тесен фустан со „спуштени раменици“ на пристигнувањето во Лидо, преку двата изгледа на црвениот тепих во креации на Долче и Габана, до лежерниот бел макси-фустан кој ја отцртува силуетата, на прошетка низ венецијанските улици, италијанската глумица Моника ...

Read More »

Изглед на денот: Моника Белучи во црн чипкаст фустан од Долче и Габана

Облечена во тесен чипкаст црн фустан кој ја нагласува нејзината женствена силуета, италијанската актерка Моника Белучи блесна на црвениот тепих во Венеција, ден пред премиерата на филмот на Емир Кустурица „На млечниот пат“. „Со текот на годините, се чини дека ...

Read More »

Карневал во Венеција: Животот е чудесна бајка

  Посетата на Венеција секако е патување кое никогаш не се заборава. Средбата со градот кој се огледува во водата носи нешто од сновиденијата, мистиката, од чувството на нестварно. А една од најнестварните, а сепак така препознатливи појави во Венеција ...

Read More »

Како се измислени првите очила за сонце…

  Венецијанскиот благородник кој сакал да си ја заштити кожата додека се возел на гондола низ градот носел еден вид на рачно направени огледала,  направени од зелени леќа (типична боја на венецијанско стакло, добиена од мистериозен и непознат материјал ). ...

Read More »

8 работи кои (можеби) не ги знаете за Венеција

Градот познат по романтичната атмосфера, живописните карневали и Филмскиот фестивал, ги привлекува туристите од сите страни на светот. Од неодамна, поради можноста за евтини летови, Венеција стана и една од најпосетуваните дестинации на Македонците кои сакаат да патуваат. Но знаевте ...

Read More »

Прошетка низ шекспировата Италија: Венеција

„Што има ново на Риалто?“, Венецијанскиот трговец, 1 чин, сцена 3. Многу дискусии се водат за тоа дали Шекспир некогаш ја посетил Италија. Некои од неговите дела, сместени во Италија, го покажуваат одличното познавање на Шекспир на некои од градовите, ...

Read More »

Црвен ќилим: фустаните на ѕвездите на Филмскиот фестивал во Венеција

Со премиерата на филмот „Birdman“ синоќа се отвори 71-от Филмски фестивал во Венеција. На најстариот филмски фестивал во светот ќе бидат претставени 55 филмови од кои 54 се светски премиери, а 20 ќе влезат во трката за престижниот Златен лав. ...

Read More »