Тег архиви: вина

Науката докажа: Умерената консумација на квалитетни вина има благотворно влијание врз здравјето

Квалитетните вина, а во тие рамки и врвните вина од Македонија, се богат извор на биоактивни и нутритивни соединенија кои имаат позитивно влијание врз здравјето на луѓето. Ова е еден од заклучоците од конференцијата „Влијание на умерената консумација на вино ...

Повеќе »

Розе вината на „Тиквеш“ најдобри во регионот

  На престижниот светски натпревар на розе вина „Le Mondial du Rosé 2016“, што се одржа во Кан, Франција, винарската визба „Тиквеш“ освои два сребрени медали за „Александрија куве“ и „Розе Класик“ од бербата 2015-та. Во исклучително голема и остра ...

Повеќе »

Како се послужува виното: Уживањето во виното е поголемо доколку е правилно послужено

Постојат неколку фактори кои се клучни за правилно послужување на виното кое е важно само поради фактот што уживањето во него е поголемо доколку е правилно послужено. Температура Соодветната температура на служење на виното несомнено ќе го подобри неговиот вкус ...

Повеќе »