Тег архиви: vino

Црвеното вино My Way 2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот

Винаријата Бовин освои златен медал на најважниот американски вински натпревар Избрани квалитетни вина од целиот свет, како и од САД и Канада беа оценувани на интернационалниот вински натпревар одржан во Рочестер, Њујорк. 25 експерти од 8 земји, реномирани сомелиери, енолози, ...

Повеќе »

Какво вино со какво сирење „оди“ – совршени парови

Кравјото, овчото, козјото или мешаното сирење, тврдо или меко, младо или старо – тоа е совршен партнер на виното, бело или црвено, суво или слатко, ароматично или не, младо или „отстоено“, пенливо или мирно. За страсно да се „бакнат“ сирењето ...

Повеќе »

Љубов, музика и вино – Рамстор Мол се претвора во Валентино

За вљубените секој ден е денот на љубовта, а пак за љубителите на доброто вино, секоја прилика е повод за наздравје. Но, спојот на овие две убави работи е токму на 14-ти февруари, кога целиот свет слави и изразува љубов. ...

Повеќе »

Нови производи: Лакови за нокти во бојата на виното

Со приближувањето на новогодишните и божиќните празници, темноцрвените лакови за нокти го земаат приматот на водечки меѓу понудените тонови. Не треба да спомнуваме дека за свечени пригоди како и за забави, оваа нијанса одлично се надополнува со црвен кармин. Откако ...

Повеќе »

Рецепт за посебни пригоди: „Петел во вино“ на француски начин

Во најдобрите ресторани низ светот на менито редовно се наоѓа специјалитетот наречен „Coq au vin“, што во слободен превод би значело петел во вино или „пијан петел “. Денес речиси секоја област во Франција има посебно име за ова јадење ...

Повеќе »

Совршен летен пијалок – Frosé

Уживајте во трендовскиот пијалак под некоја ладовинка. Овој прекрасен и едноставен коктел се вика Frosé (од англискиот збор frozen што значи замрзнато и розе-вино). Розовиот изглед веднаш ќе ве воодушеви, а сласните голтки совршени се за жешките летни денови. За сами да ...

Повеќе »

Топ 3 освежителни, летни коктели со вино

Ако сте љубител на виното не мора да се ограничувате и единствено да го пиете во формата во која доаѓа во шише. Познавачите инсистираат дека може да се направат вкусни и шик коктели со вино. Можеби нам ни се познати ...

Повеќе »

Сангрија со овошје за летно освежување

Умереното количество на црно вино, што значи една до две чаши, придонесува и за помлад изглед, а состојката пицеатанол го забавува растот на масните клетки што значи дека црвеното вино е добар сојузник на секоја диета. Но јасно е дека ...

Повеќе »

Резервирајте си го петок за „Вино на штикли“ во „Форца“: Голтни. Истражи. Уживај!

В петок бидете дел од настанот „Вино на штикли“ и дегустирајте над 100 различни вина од 15 винарии. Како дел од негувањето и ширењето на винската култура во земјава винскиот бар и ресторан „Форца“ во соработка со иницијативен одбор составен од ...

Повеќе »

Вината Камник меѓу најдобрите на светски вински настани

  Eдна од најновите вести поврзана со вината на Винарија Камник е дека тие ќе се најдат меѓу дел од најдобрите светски вина на претстојниот VINEXPO 2017 во Бордо, Франција и ќе бидат меѓу протагонистите на ексклузивниот штанд на Андреас ...

Повеќе »