Тег архиви: vino

ЕЗИМИТ отвори компанија во Германија “Еzimit wine depo gmbh “

Отворена е првата македонска компанија во Германија во областа на винскиот бизнис – “Еzimit wine depo gmbh“  Под брендот Езимит, се отвори првата македонска компанија во светот на винскиот бизнис во Германија. Во земјата која е најголем конзумент на вино ...

Повеќе »

Празнични декорации со шишиња од вино

Цветови, ѕвезди, метални мрежи, мониста и кристали: еве ги идеите и материјалите  за свечено да ги облечете дури и шишињата за една пријатна празнична вечер, или пак со празните шишиња од вино да украсите некој агол од домот. Ви звучи ...

Повеќе »

Бомбици од јаболка со бело вино

Ако не можете да им одолеете на слатките, овој рецепт ќе ги задоволи и најпребирливите гурмани. Нема сомнеж, во мода е диеталната и здравата храна. А кога се во прашање десертите, хммм..Ајде да заборавиме сепак на чоколадата и да го ...

Повеќе »

5 работи кои (веројатно) не ги знаете за виното

Веројатно веќе слушнавте, Италија има бесплатна 24-часовна фонтана за вино. Вино пак, со вкус на „кит-кет“ навистина постои, само во Јапонија, а може да се нарача и преку интернет-продавницата „Амазон“. А во најстариот закон во светот, постоела ставка за виното во ...

Повеќе »

Чаша вино пред спиење ги топи килограмите

Новото истражување потврдува дека чаша вино пред спиење помага за губење на килограмите и тоа поради „волшебната“ состојка која ја содржи. Истражувањето направено во универзитетот Вашингтон Стејт покажува дека виното и слабеењето одат рака под рака благодарение на т.н ресвератрол ...

Повеќе »

Трамп или Клинтон – чие вино е подобро?

Одбран тим на стручњаци за вино и сомелиери од САД добија необична задача која дополнително ја подгреа претседателската кампања. Зададената тема за истражување е – кој произведува подобро вино, Трамп или Клинтон. Во „трката“ се најдоа вината Шардоне од 2015 ...

Повеќе »

Какво вино пиете? Проверете каков карактер сте

Афинитетот кон одреден вид на вино многу зборува за вашиот карактер, тврдат истражувањата. Истражувањето реализирано од Друштвото на француски винари потврдува дека афинитетот кон одреден вид на вино го открива карактерот на човекот. Црвено вино Ако најчесто одбирате црвено вино, ...

Повеќе »

Бело вино со сливи: Слатка напивка совршена за лето

Слатките ноти од оваа напивка ќе го освои секој љубител на коктели. Потребни ви се само три состојки. Потребни намирници – 2 филџана зрели (модри) сливи, 2-3 лажици шеќер (по вкус), 750 мл бело вино. Подготовка Измијте ги сливите и ...

Повеќе »

Сангрија со праски

Освежителен пијалак кој е совршен за жешките летни денови. Дегустирајте ја популарната сангрија на поинаков начин, подготвена со праски. Намирници – 1 шише бело вино (одберете послатка варијанта на вино). 1 шише пенливо вино, 1 дл вотка од праски или ...

Повеќе »

Вино и џез со Владимир Четкар Секстет во хотел „Филип“ во Охрид

В петок (5 август) крај базенската тераса на хотелот „Филип“ во Охрид ќе се одржи еден несекојдневен концертен настан.  Љубителите на виното и џезот ќе можат да уживаат во оригиналната музика на Владимир Четкар и во извонредните вина на „Тиквеш“. ...

Повеќе »