Tag Archives: висока мода

Збогум ножици, Жан Пол Готје го напушта светот на високата мода

По 50 години кариера, Жан Пол Готје го објави своето пензионирање преку пост на Твитер. Последната ревија на дизајнерот ќе се одржи на 22 јануари во Париз и нема сомнение дека ќе биде ревија а паметење. Ножици, збогум. Жан Пол ...

Read More »

Како беа облечени ѕвездите на Париската модна недела

Тукушто заврши неделата на висока мода во Париз на која присуствуваа и голем број на познати личности во првите редови на ревиите. Од стилските икони Алекса Чанг и Оливија Палермо, до топ-моделите Карли Клос, Клаудија Шифер и Даутцен Круз, па ...

Read More »

Што значи поимот висока мода (haute couture) и кога може да се употребува

Често се зборува за висока мода, но малкумина луѓе знаат што точно подразбира овој поим. Кога последен пат го слушнавте поимот висока мода? Вчера, завчера? Често го слушаме кога некој се обидува да ни објасни некаков свечен фустан. Но екстравагантните ...

Read More »

Недела на висока мода во Париз: Што се носи на „улиците“ пред ревијата на Диор

Престижниот моден настан – Неделата на висока мода во Париз, на кој пристигнуваат и голем број на познати лица, е во полн ек, а ревијата на Диор дефинитивно имаше најмногу обожаватели. Меѓу славните кои ја посетија оваа ревија беа и ...

Read More »

Драма на високата мода: Ели Сааб колекција за есен/зима 2016

Во Париз Ели Сааб ја претстави својата haute couture колекција за сезоната есен-зима 2016. Колекцијата е инспирирана од средновековната мода на Њујорк. Фантастични, драматични фустани кои изобилуваат со детаљи, а секој изглед е збогатен со богат накит. Претставувајќи се со ...

Read More »

7 најчудни изгледи на ревиите на висока мода пролет 2015

Кога повеќето луѓе мислат на високата мода, замислуваат гламурозни креации, изработени по нарачка, резервирани само за одредедени жени и посебни пригоди. Но ако ги погледнете овие фотографии од ревиите на високата мода, ќе го промените мислењето. Оаа сезона очигледно високата ...

Read More »

Тоа што не се знае за високата мода, а се зборува

Често се зборува за висока мода, но малкумина луѓе знаат што точно подразбира овој поим. Кога последен пат го слушнавте поимот висока мода? Вчера, завчера? Често го слушаме кога некој се обидува да ни објасни некаков свечен фустан. Но екстравагантните ...

Read More »

Крокс влегува во светот на високата мода

На славните гумени Крокс папучки во весели бои што го освоија светот изгледа дека им поминува „времето“, па американската модна марка одлучи да понуди висока мода. Иако е присутна во повеќе од 90 земји и на Крокс папучките заработува над ...

Read More »