Тег архиви: вкус

Свежо меленото кафе е повторно кул

Луѓето се заљубија во алтернативното „црно злато“ уште кога Етиопјаните го користеа како дел од традиционалните обреди, стотици години пред трговците да почнат да го разнесуваат кафеното зрно низ светот. Оттогаш, се променија начините на кои кафето се консумира, се ...

Повеќе »

Што открива за вас вашата омилена храна

Исто како вашата омилена боја, омилените филмови и музика, желбата за солен чипс, лутите пиперки, киселите цитруси и вкусни колачи е тесно поврзана со личноста, тврди американскиот невролог д-р Алан Р. Хирш во својата книга „Кој е вкусот на вашиот ...

Повеќе »

Тајните на Французинките: Како да се откажете од зависноста од слатките

Како да одолеете на искушението на вкусна торта, кога треба да  јадете нешто здраво и нискокалорично? Француските истражувачи нудат одговор. Нутриционистите открија трик: пред да одлучите што ќе јадете, уживајте во „овошните мириси” бидејќи така веројатноста  дека ќе изберете здрава храна ...

Повеќе »

Психологија на вкусот: Што кажува вашата омилена храна за вас

Исто како вашата омилена боја, омилените филмови и музика, желбата за солен чипс, лутите пиперки, киселите цитруси и вкусни колачи е тесно поврзана со личноста, тврди американскиот невролог д-р Алан Р. Хирш во својата книга “Кој е вкусот на вашиот ...

Повеќе »