Тег архиви: време

Колку време реално ни е потребно за да „извајаме“ ново тело

Брзото слабеење на начин на кој добар дел од луѓето си го замислуваат, едноставно не е возможно, освен ако под поимот „брзо“ подразбираме 1 кг неделно. Не постои направа, апче, посебна диета, вежба што ќе ни овозможи брзо да ослабнеме ...

Повеќе »

Кое време е најподогно за вежбање за најефикасно слабеење

Американскиот совет за вежби ги објави студиите во кои се вели дека вежбачите кои тренингот го прават наутро, веднаш по будењето, се најпосветени на својата цел и поверни се во следењето на тренинг-рутината отколку оние кои вежбаат подоцна во денот. ...

Повеќе »

„Победи го времето – Живеј го моментот“ со Божиновски часовници и накит и Раде Шербеџија

Пријателите на „Божиновски часовници и накит“ и претставниците на медиумите имаа несекојдневна можност да бидат во друштво  на најголемиот шармер на овие простори неповторливиот Раде Шербеџија,  зад сцената на МОБ, веднаш после одржувањето на неговиот концерт во Скопје. „Ни претставува ...

Повеќе »

Кога резултатите од фитнес тренинзите стануваат видливи

Почнувате да посетувате фитнес сала и веднаш се поставува прашањето – колку време е потребно за да се видат првите резултати? Истражувањата покажуваат дека резултатите се различни кај секоја личност, кај некои тие се видливи за покусо време, додека други ...

Повеќе »

Во кое време од денот губиме најмногу калории додека трчаме

Сите си имаме свој „распоред“ за физичка активност и во кој дел од денот ја изведуваме, но новото истражување можеби ќе ве премисли. Научниците дошле до заклучок дека вечерното трчање е најдобро за нас поради повеќе причини. Трчањето пред вечерата ...

Повеќе »

Како да останете дотерани на врнежливо време

  Од тмурното време направете позитиен,весел ден во кој ќе останете дотерани и, уште нешто – ќе добиете внимание. Облечете проѕирна кабаница Веќе сте дотерани и подготвени да излезете од дома, но повторно врне. Не е толку лошо. Всушност, баш ...

Повеќе »

Кое време е најдобро за кафе? Научниците дадоа одговор

Знаете ли кога е најдобро да се напиете кафе? Веројатно, вашето кафе го пиете во погрешно време. АсапСајанс подготви видео насловено „Дали го конзумирате кофеинот коректно“ кое ни покажува во колку часот треба да се напиеме кафе, а кога треба ...

Повеќе »

Истражување: Колку време трошите за селфи фотографија?

Ако сте тип како Кардашијан, ќе направите 15-20 селфи фотографии пред да постирате само една од нив, но истражувањето напревено од „ФилЈуник“ тврди дека жените прават по 7 селфи фотографии пред да постираат една. Истражувањето вклучило 2.000 жени за да ...

Повеќе »

Се зависи од тајмингот: кога е најдобро да се јаде, да се вежба или да се прекрши диетата

Покрај сите обврски кои ги имаме во текот на денот, вистинско чудо е да најдеме време да се наспиеме, здраво да се храниме и да тренираме. Но со добра организација, се може да се постигне. Најдобро време за појадок, ручек ...

Повеќе »