Тег архиви: заха хадид

Отворен е хотелот со дизајн од Заха Хадид (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Отворен е хотелот со дизајн на Заха Хадид, со неверојатна архитектура комплетирана со отвор во средината и префинети ентериери. Кинескиот Макау Котаи Стрип (кој е кинеска верзија на Лас Вегас) е дестинацијата каде се наоѓаат најкичестите хотели во светот, при ...

Повеќе »

Поглед на новата железничка станица на Неапол, дело на Заха Хадид

Napoli Afragola е нова железничка станица која неодамна официјално се отвори во Неапол, а станува збор за футуристичко дело на Заха Хадид. За сега се пуштени 18 брзи возови кои го поврзуваат Неаопл со другите градови во Италија, а отворена ...

Повеќе »

Збогум, Заха Хадид

Почина Заха Хадид, жената која ги поместуваше границите во архитектурата и дизајнот. Гледајќи ги идејните решенија и градбите на Заха Хадид, со сигурност можеме да кажеме дека таа ни ја донесе иднината. Архитектурата е опиплива, видлива и заводлива. И не ...

Повеќе »

3Д чевли дизајнирани од Заха Хадид и група дизајнери

Пет познати архитекти и дизајнери креираа скулпурални чевли за марката за чевли ЈунајтидНуд. Заха Хадид, Бен ван Беркел и Фернандо Ромеро, заедно со дизајнерите Рос Лавгров и Мајкл Јанг дизајнираа женски чевли употребувајќи 3Д принт. Секој пар е дизајниран со ...

Повеќе »

Хотел како луксузно вселенско летало дизајниран од Заха Хадид

Заха Хадид повторно воодушевува со најновиот дизајн – хотелот МЕ кој ќе биде сместен во градбата Опус во срцето на областа Бурџ Калифа. Финансиран од компанијата Омнијат, проектот го одбележува првиот „Ме од Мелиа“ хотели на Блискиот исток. МЕ ќе ...

Повеќе »

Ин- футуристички костими за капење дизајнирани од Заха Хадид

Архитектот Заха Хадид, добитничката на престижната Пицкерова награда, во партнерство со Вивиона, дизајнираше костими за капење. Костимите за капење се инспирирани од архитектурата на Заха Хадид, изгледаат на микро објекти, со геометриски дизајни и футуристичка елеганција. Сите имаат заедничка карактеристика ...

Повеќе »

Ново доба: Заха Хадид, визионер на 21. век

Новото доба ни носи разни изненадувања и достигнувања. Науката, технологијата, уметноста, сите одат во правец на новото откривање на човекот, неговите можности, и проширување на видиците и знаењата.Сепак, ни се чини дека дизајнот и архитектурата предничат во својот развој, во ...

Повеќе »

Прв објект на славната Заха Хадид во Њујорк

11-катната станбена зграда која ќе се наоѓа на 28-та улица, јужно од Хадсон јардс, ќе биде прв објект на Заха Хадид во Њујорк. Футуристичката зграда ќе има 37 апартмани со поглед на туристичките атракции во градот. Предложениот дизајн на Заха ...

Повеќе »