Tag Archives: занимливости

8 занимливости за Венеција

Градот познат по романтичната атмосфера, живописните карневали и Филмскиот фестивал, ги привлекува туристите од сите страни на светот. Од неодамна, поради можноста за евтини летови, Венеција стана и една од најпосетуваните дестинации на Македонците кои сакаат да патуваат. Но знаевте ...

Read More »

8 работи кои не ги знаете за вашето омилено јадење – пицата

А кој не сака пица? Таа е популарна во целиот свет, без разлика на возраста, и речиси нема човек кој може да каже „не сакам пица“. Но што знаете за вашето омилено јадење? Маргерита Пица Маргерита Позната е насекаде, а ...

Read More »

7 занимливости за сладоледот

Зад изумот сладолед во корнет стои една прекрасна љубовна приказна. Имено, сладоледот во корнет го измислила една девојка која продавала сладолед во Лузијана. Се случило вака: едно момче и подарило цвеќе завиткано во хартија, па таа се сетила на сличен начин ...

Read More »

8 занимливости за Венеција

Градот познат по романтичната атмосфера, живописните карневали и Филмскиот фестивал, ги привлекува туристите од сите страни на светот. Од неодамна, поради можноста за евтини летови, Венеција стана и една од најпосетуваните дестинации на Македонците кои сакаат да патуваат. Но знаевте ...

Read More »

Неколку занимливости за годинешниот Мет Гала: Билети по цена од 30.000 долари

Првиот понеделник од месецот мај е резервиран за настанот Мет Гала кој традиционално се одржува во Метрополитен музејот во Њујорк. Оваа година тема на настанот беше “Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between“, омаж на јапонската дизајнерка. На овој ...

Read More »

5 занимливости за кафето кои (можеби) не ги знаете

Голем дел од нас денот го започнуваме со кафе. Турско, нес, еспресо, без кофеин..со цигара или без неа…За добрите и лошите ефекти на кафето сме слушале прилично многу, но сепак не сме доволно сигурно дали кафето е здраво или не ...

Read More »

8 работи кои (можеби) не ги знаете за Венеција

Градот познат по романтичната атмосфера, живописните карневали и Филмскиот фестивал, ги привлекува туристите од сите страни на светот. Од неодамна, поради можноста за евтини летови, Венеција стана и една од најпосетуваните дестинации на Македонците кои сакаат да патуваат. Но знаевте ...

Read More »

5 факти кои (можеби) не ги знаете за нашите омилени „справи за мачење“ – чевлите!

Одамна чевлите се едни од најважните модни парчиња и за жените и за мажите. Но знаевте ли дека, на пример, цртеж на чевли постои во една пештера во Шпанија за која се смета дека е стара 15.000 години. На цртежот ...

Read More »

Фасцинантни детаљи за оскаровските фустани

Може ли да замислите дека за белиот фустан кој го носеше Џулиен Мур на Оскарите, креација на Карл Лагерфелд за Шанел, се потрошени дури 965 часa работа. Дури 27 луѓе работеле на детаљите на фустанот во кој на ноќта на ...

Read More »

10 занимливости за долната облека кои (можеби) не ги знаете

Порано се сметала за луксузна ткаенина и малкумина можеле да си ја дозволат. Оние кои пак можеле да си дозволат да носат долна облека намерно дозволувале да се надѕира под облеката така покажувајќи го својот статус.   1 Историјата на ...

Read More »