Тег архиви: здрави

Здрава храна: Протеински колачиња од путер од кикиритки

Слатко задоволство за љубителите на путерот од кикиритки и секако, на здравата исхрана. Само за 20 минути ќе бидат готови овие колачиња за кои ви се потребни само три состојки. Намирници за 3 порции: -30 грама чоколада -100 грама путер ...

Повеќе »

Нови СУПЕР лебови за СУПЕР навики од Жито Лукс

Жито Лукс на пазарот лансираше нова категорија на лебови со висока нутритивна вредност. Користејќи супер состојки (познати како super foods) како што се чија, тиква, спелта, овес, хељда и амарант, понуден е асортиман од 3 нови лебови кои се вистински ...

Повеќе »

5 најздрави замени за шеќер

Шеќерот не само што е главен виновник за наталожување на килограми и масти, туку е и штетен по здравјето. Пробајте да го замените со овие пет слатки но здрави производи. Стевија Стевија е природен засладувач до сто пати посладок од ...

Повеќе »

12 здрави намирници после кои нема да бидете гладни

Киселите краставички, јаткастите плодови, јаболката се само еден дел од видовите храна после која нема да посакате друга храна и ситоста ќе трае подолго од вообичаено. Јајца Протеините од јајцата ќе направат да бидете сити до доцниот ручек. Истражувањата покажаа ...

Повеќе »

Најдобри утрински грицки (доколку сакате да ослабнете)

Времето помеѓу појадокот и ручекот ни изгледа долго особено кога сме на работното место. Во случај на глад, нутриционистите советуваат дека најдобро е да посегнете по утринските грицки, доколку сакате да загубите килограми. Кои грицки нема да не здебелат, ќе ...

Повеќе »

Топ 5 течни пудри кои содржат витамини за кожата

Минатата година се појави трендот на таканаречени „здрави пудри“, кој очигледно ќе доминира во 2017 година. Станува збор за течни пудри кои освен нивната покривна моќ речиси ги бришат границите меѓу кремите за нега на кожа, содржејќи витамини, минерали и ...

Повеќе »

Бомбици од сирење и зеленчук

Бомбиците не мора да бидат чоколадни или суперкалорични, можат да бидат многу здрави и да се одлична закуска за една филмска вечер. Може да ги комбинирате со сосови по желба. 2 филџана варена квиноја (квинојата може да ја најдете во ...

Повеќе »

3 немасни, здрави ем превкусни салати за новогодишната ноќ

  Кој рече дека празничните денови не можат да се поминат без тешки салати полни со мајонез, сосови и калории? Ви претставуваме три супер салати, со ниска калорична вредност, а превкусни кои сигурно ќе станат кралици на модерната трпеза. Салата ...

Повеќе »

Акција на Борка и Бимилк – Розови и здрави!

Здружението за борба против ракот на дојката „Борка“ и млекарницата „Бимилк“ започнаа акција под мотото „Розови и здрави“. Во рамките на акцијата, Бимилк пушти во продажба Битолски јогурт со посебен дизајн на пакувањето, со чие купување потрошувачите ќе имаат можност ...

Повеќе »