Tag Archives: здравје

Добра вест за кафеџиите: 5 кафиња на ден се подобри од едно

  Новото истражување доаѓа од Универзитетот Харвард и тврди дека луѓето кои пијат 3 до 5 кафиња на ден се поздрави од оние кои воопшто не пијат кафе или пијат до 2 кафиња дневно. Според ова истражување, зголеменото и редовно ...

Read More »

5-те фантастични предности на тиквата

„Домашната банана“ односно тиквата не напразно се смета за кралица на есента. Одличен извор е на витамини, билни влакна и минерали, а содржи многу малку калории и лесно се вари во организмот. Предност број 1 „Месото“ од тиквата не содржи ...

Read More »

Брзи трикови за согорување на 100 калории

Одберете ја вашата омилен активност и намалете 100 калории. Со само малку труд вашиот омилен калоричен сладолед или порција тестенини со болоњезе сос ќе ги претворите во диетален оброк. Доколку сте „бизнис мама“ одберете некоја од „домаќинските“ фитнес активности и ...

Read More »

Што вашите нокти говорат за вашата здравствена состојба

Многу нешта дознаваме преку нашите нокти, особено кога е здравјето во прашање. Погледнете си ги ноктите и ако забележите еден од овие знаци, проверете за што се работи, на време. Жолтеникави нокти или „здебелени“ нокти Ноктите кои се пожолтени или ...

Read More »

Напивка за пријатен мирис на телото

Сте почувствувале некогаш непријатен мирис на телото особено во топлите денови? Веќе многупати сте прочитале дека мирисот на телото многу зависи од тоа што сте јаделе и пиеле претходно. Сте читале веројатно и дека алкохолот и некои зачинетите јадења можат лошо ...

Read More »

Листа на најдобрите кардио вежби и количина на согорени калории за еден час

Експертите препорачуваат 30 до 60 минути вежбање секој ден. Ова може да помогне во контролата и намалувањето на телесната тежина, во превенцијата на срцевите болести и во подобрувањето на силата и издржливоста. Со толку многу опции, луѓето се прашуваат која ...

Read More »

Розова диета со лубеница: минус 3 килограми за 5 дена

Името на оваа диета потекнува од нежно розовата боја на свежата лубеница. Лубениците се одлични за слабеење бидејќи содржат 90% вода. Освен што ќе внесете доволно течности во организмот, лубениците содржат витамини и минерали и ништо не би ви недостасувало ...

Read More »

Органски шампон за здрава коса и покрај сончевите зраци

Косата се оштетува во текот на летните месеци кога сме изложени повќе на сонце но и на морската сол и хлорираните базени. Затоа потребна и е дополнителна нега во жешките денови. Со оглед на фактот дека органските производи за нега ...

Read More »

5 производи за убавина што штетат на вашето здравје

Козметичката индустрија секојдневно ни нуди различни производи за разубавување, но треба многу да внимаваме што купуваме односно што ставаме на кожата. Пред да купите нов производ за разубавување, прочитајте добро што пишува на декларацијата. Се разбира, не сите производи се ...

Read More »

Секоја недела послаби за еден килограм. Како ?

Трошењето на 1.000 калории на ден ќе ви овозможи да ослабнете 1 килограм за 1 недела. Тоа е така бидејќи 3,500 калории одговараат на половина килограм телесна маса. Дневен дефицит од 1.000 калории ќе води кон бројка од 7.000 калории ...

Read More »