Tag Archives: зелен чај

Што треба да појадувате ако сакате да слабеете?

Дали претпоставувате што треба да појадувате ако сакакте да слабеете? Макмода ви дава супер три предлози кои треба да ги ставите на листата “што за појадок“ ако сакате да слабеете во периодот кој доаѓа. Идеалниот појадок би бил спој од ...

Read More »

Пост-празнична детоксикација со Виталиа

Почетокот на новата година значи и почеток на сосем нов циклус во исхраната, кој, иако краток, знае да претставува вистински предизвик за метаболизмот. Клучниот период доаѓа по крајот на празниците, бидејќи на телото му е потребна целосна детоксикација по традиционалното ...

Read More »

Зелениот чај и Л-карнитинот се најдобри согорувачи на масти

За согорување на маснотиите, а со тоа и на килограмите, често се препорачуваат двата најпознати согорувачи – Л карнитинот и зелениот чај. Овие познати согорувачи на масти помагаат полесно да дојдете до посакуваната цел – витко тело и рамен стомак. Некои ...

Read More »

Колку филџани зелен чај треба да пиеме дневно?

Кинезите велат „подобро три дена без храна отколку еден ден без чај“. Но иако зелениот чај е многу здрав, многу е важно да водиме сметка за количината. За да ги почувствуваме благодетите од зелениот чај треба да пиеме по 7 ...

Read More »

Зошто ни треба зелениот чај за забрзано слабеење

За да се ослободиме од масните наслаги најважно е да направиме ревизија на своите животни навики. Зелениот чај пак, дополнитлно ќе помогне за побргу да стигнеме до посакуваната цел – витко тело и рамен стомак. Вежбањето е поефикасно со чаша ...

Read More »

До рамен стомак: Како Л-карнитинот и зелениот чај ги топат мастите

  За согорување на маснотиите, а со тоа и на килограмите, често се препорачуваат двата најпознати согорувачи – Л карнитинот и зелениот чај. Овие познати согорувачи на масти помагаат полесно да дојдете до посакуваната цел – витко тело и рамен стомак. ...

Read More »

До убавина со зелен чај

Познати ни се здравствените придобивки на зелениот чај, но придобивките за убавината од зелениот чај не се доволно истакнати.   Познато е дека зелениот чај содржи антиоксиданси и помага во ослободување на слободните радикали. Тоа му дава на зелениот чај ...

Read More »

Зелен чај, зошто?

Без разлика дали се користи како пијалак, бања или како влажна облога, оваа благотворна течност ја поттикнува детоксикацијата на организмот, топењето на мастите, го забавува процесот на стареење, го спречува задржувањето на течности, ја реактивира циркулацијата на крвта и ја ...

Read More »