Тег архиви: зеленчук

Пилешко со јогурт и есенски зеленчук, неповторлив вкус!

Пробајте го овој фантастичен есенски рецепт. Исечкајте го зеленчукот, додадете ги копанчињата и ставете ги во рерна да се печат. Поедноставно не може да биде. Од зеленчук одберете сезонски како тиква, компир и цвекло, одлично ќе се сложат со лимон ...

Повеќе »

Пилешко со зеленчук во сос од јогурт

Исечкајте го зеленчукот, додадете ги копанчињата и ставете ги во рерна да се печат. Поедноставно не може да биде. Од зеленчук одберете сезонски како тиква, компир и цвекло, одлично ќе се сложат со лимон и пилешко. Јадењето најпрво може да ...

Повеќе »

Неделен вкусен ручек – Ослич во зеленчук

Едноставен за подготовка, превкусен и здрав ручек.  Намирници – 1 кг поситен компир, сол, 1 кромид, 3 моркови, 250 грама домати, 2 помали тиквици (или 300 грама брокула и карфиол), 3 лажици маслиново масло, 500 грама ослиќ, мелен црн пипер, ...

Повеќе »

Превкусна мусака од зеленчук

Подгответе ја мусаката на поинаков и здрав начин и уживајте во нискокалоричното превкусно јадење. Од намирници потребно ви е- 500 грама компири, 1 модар патлиџан, 2 тиквички, 5 печени пиперки, шака интегрален ориз, 300 грама доматен сос, 2 сечкани домати, ...

Повеќе »

Рецепт за репете: Ослич во зеленчук

Пробајте ја рибата ослич на нов начин, зготвена во зеленчук, вкусот ќе ве воодушеви. Намирници – 1 кг поситен компир, сол, 1 кромид, 3 моркови, 250 грама домати, 2 помали тиквици (или 300 грама брокула и карфиол), 3 лажици маслиново ...

Повеќе »

Декемвриска диета: До 7 килограми минус до новогодишните празници

Околку месец пред да се соочиме со празничните богати трпези, пожелно е да се ослободиме од некој килограм повеќе, а диетата може да се повтори и веднаш по празниците карактеристични не само по обилната туку и по често мрсната храна. ...

Повеќе »

Овошјето и заленчукот со портокалова и црвена боја се одлични за забрзано потемнување

Знаевте ли дека портокалите, црвените јаболка, доматите, морковот и зрнестото овошје помагаат во добивање на заводлива боја на кожата при изложување на телото на сонце. Сите овие намирници содржат каротеноид, состојка која го забрзува потемнувањето на кожата. Да се потсетиме, ...

Повеќе »

Потпечен модар патлиџан полнет со зеленчук

Лесно летно мени кои се подготвува брзо. Овој нискокалоричен ручек веруваме дека многу ќе ви се допадне. Потребни ви се – 3 краставици, 2 модри патлиџани, 2 пиперки, 2 главици кромид, 3 големи домати, 4 лажици маслиново масло, 1 лажица ...

Повеќе »

Мусака од зеленчук

Подгответе ја мусаката на поинаков и здрав начин и уживајте во нискокалоричното превкусно јадење. Од намирници потребно ви е- 500 грама компири, 1 модар патлиџан, 2 тиквички, 5 печени пиперки, шака интегрален ориз, 300 грама доматен сос, 2 сечкани домати, ...

Повеќе »

7-дневна претпразнична диета на база на зеленчук

На само дваесетина дена пред да се соочиме со празничните богати трпези, пожелно е да се ослободиме од некој килограм повеќе, а диетата може да се повтори и веднаш по празниците карактеристични не само по обилната туку и по често мрсната ...

Повеќе »