Тег архиви: зимски

Зимски колач со смокви, чоколада и бадемчиња, ја грее душата!

Внесете ги зимските најубави миризби на вашата трпеза подготвувајќи го овој превкусен колач. Потребни се – 400 грама смокви, 200 грама мелени бадеми, 180 грама чоколада за готвење, 100 грама шеќер во прав, 5 јајца, 30 грама густин, 5 грама ...

Повеќе »

3 Божиќни коктели кога надвор е под нулата

Кога надвор температурата е под нулата, а вие уживате во домашната празнична атмосфера и ви недостасува само еден добар пијалак. Божиќен пунч  75 мл сок од мандарина, 150 мл овошен ликер по желба, 225 мл виски или коњак, 300 мл ...

Повеќе »

Топ 3 коктели кои ќе ви ја загреат новогодишната ноќ

Три популарни зимски коктели совршени за празничните денови и друштво. Jagertee – австријски коктел за суперзагревање Оние кои имале прилика да скијаат во Астрија сигурно го пробале овој коктел, останатите – еве им шанса за тоа. Пола литро црвено вино ...

Повеќе »

Топ 10 нови парфеми совршени за зима 2016/2017

Некои од најдобрите работи поврзани со зимата се мирисите што доаѓаат со неа – зимзелени дрва, силно еспресо, остри ноти. Според познавачите на парфеми, најновите трендови на парфемите за жени се совршено прилагодени на зимата, а кај новите машки мириси доминираат ...

Повеќе »

„Грдите божиќни џемперчиња“ се ново зимско модно лудило

Се сеќавате на оние супершарени, весели џемперчиња со мотиви на елки, снешко белчовци, лампиони, ирваси, и се што асоцира на новогодишните празници, кои ни ги плетеа некогаш бабите? Доминираат црвената и зелената боја, толку се кичести што во модерно време ...

Повеќе »

Тренд на зимски сандали: Би носеле ли вакви?

Од Александар Мек Квин, до Марни и Живанши, големите модни имиња за оваа сезона форсираат сандали. И доколку помисливте дека сме ја „утнале“ сезоната, брзо ќе ве разувериме. Ваквите модерни сандали имаат крзненце кое ги разликува од сандалите за летната ...

Повеќе »