Тег архиви: златко јовановски

Модна игра на Златко Јовановски

Модните комбинации знаат да бидат возбудлива игра на сложување на парчиња облека. А младиот Златко Јовановски очигледно ужива во ваквите модни „сложувалки“. Еве ја добитната комбинација на Златко. Бундата потсетува дека надвор е сеуште студено, иако е пролет. Тексас-кошулата под ...

Повеќе »

„Страшниот суд“ – Моден перформанс на Златко Јовановски на Моден викенд Скопје

„После подолги размислувања, заедно со Моден викенд Скопје се договориме за моден перформанс бидејќи тоа е начинот кој одговара на претсавувањето на моите колкеции. Пеформансот вклучува и цела режија на сцената за оваа колекција, насловена „ Страшниот Суд” “, вели ...

Повеќе »

Златко Јовановски ја претстави колекцијата Блад во Виена

На настанот „Macedonia meets Austria“ кој неодамна се одржа во Виена, Австрија, во организација на Паолос Ворлд Дизајн (Paolo’s World Design), беше претставена новата колекција на Златко Јовановски насловена Blood (Крв). „Колекцијата беше составена од 10 модели, повеќето од нив ...

Повеќе »

Златко Јовановски во нов предизвик: накит, модни додатоци и чевли

Од неодамна Златко Јовановски се впушти во нов предизвик – изработка на накит, чевли и модни додатоци. Накитот, чевлите и модните додатоци се рачно изработени. „Чевлите ми ги изработуваат по нарачка, најчесто со мои материјали, а деталите се додаваат со ...

Повеќе »

Од ревијата Аплауз на Златко Јовановски

Најмладиот моден креатор во Македонија ги претстави своите 11 нови модели. Ревијата Аплауз започна со краток перформанс, инспириран од балетот, операта и драмите, кои се инаку втора страст, после дизајнот, на младиот Златко. Во ревијалниот дел беа претставени девет модели ...

Повеќе »

Ревија Аплауз на најмладиот македонски креатор Златко Јовановски

Аплауз е насловот на ревијата која ќе се случува вечер со почеток во 20 часот во кафе-барот Олд Таун. На ревијата ќе бидат претставени 11 модели на младиот креатор. „9-те модели од ревијалниот дел се рачно изработени, а на секој ...

Повеќе »

Најмладиот креатор во Македонија Златко Јовановски отвора ателје во Тетово

„Уште од мал сонував токму во Тетово да имам ателје, во центарот на градот. Тетово е мојот роден град. В среда уште еден мој сон ќе се исполни.“, вели Златко Јовановски. Ателјето JZJ Couture официјално ќе се отвори в среда ...

Повеќе »