Тага во модниот свет: дизајнерот Кензо Такада почина од коронавирус, ќе го паметиме по моќта на цветниот принт

Јапонскиот дизајнер Кензо Такада почина на 81-годишна возраст од компликации на коронавирусот. Веста е објавена од портпарол на дизајнерот.

Роден во 1939 година во Химеџи кај Осака, Јапонија, во 1965 година Такада слетал во Франција, поточно во Марсеј, од каде заминал за Париз. Откако стана познат низ целиот свет, околу 1970 година, благодарение на неговите креации, во 1993 година тој го продаде својот бренд на гигантот LVMH и од 1999 година се повлече, оставајќи го управувањето со модната куќа што сè уште го носи неговото име на неговиот асистент.

Во 2008 година, дизајнерот од Сардинија, Антонио Марас, беше промовиран во уметнички директор на брендот Кензо. Во 1988 година, во меѓувреме, се роди и колекцијата на Кензо парфеми, чиј главен производ е Flower by Kenzo, лансиран во 2000 година.

Од 2001 година, Кензо исто така произведуваат производи за нега на тело, под брендот Кензоки, развиени со употреба на четири растенија типични за ориенталните традиции: ориз, ѓумбир, лисја од бамбус и бел лотос.

Со своите „речиси осум илјади модели“, јапонскиот дизајнер „никогаш не престанал да ја слави модата и уметноста на живеење“, рече неговиот портпарол. Неговото толкување на цветната моќ со отпечатоци од џунгла и упатување на симбологијата на природата ќе остане засекогаш запаметено.

x

Check Also

Чоловиќ Лешоска: Репрогласувањето на НП Маврово е клучно за опстанокот на Балканскиот рис

Балканскиот рис е критично загрозен затоа под итно треба да се преземат ...