Топ-10 најдобро облечени милијардери според Форбс

Форбс ја објави листата на најдобро облечени милијардери за оваа година. На првото место се најде сопственикот на Зара, Амансио Ортега.

Амансио Ортега, сопственикот на модниот гигант Зара, кој е воедно и најбогат Шпанец, се најде на врвот на листата на најубаво облечени луѓе. Ортега нема завршено ни средно училиште, но од својата 14 година е во модниот бизнис.

moda 2

Бернард Арно, француски бизнисмен и колекционер на уметнички дела, тежок 29 милијарди долари, се најде на второто место. Арно е претставник на корпорацијата LVMH уште од 1989 година.

moda 3

Сопствениците на Шанел, Жерард и Ален Вертемер се на третото место.

Армани годинава е на 4-то место, а зад него е колешката Мјучиа Прада.

moda 4

На шестото место е Ралф Лорен, по него – сопственикот на Дизел, Ренѕо Розо, седма е дамата која во модниот свет внесе чорапи кои визуелно прават да изгледате послаби – Сара Блејкли, потоа Стефано Габано и Доменико Долче, а на 10-то место е американската креаторка Тори Бурч.

moda 5

x

Check Also

Гвинет Палтроу на летот за Париз со маска за заштита од коронавирус: „Веќе го живеев овој филм“

Селфито на холивудската ѕвезда и деловна жена, Гвинет Палтроу, предизвика лавина коментари. ...