Топ 5 совети за побрзо растење на косата

А кој од нас не сака долга и здрава коса? Секако, негата не е баш едноставна.

Четкајте ја косата со притисок

Кога ја четкате косата мора да примените и притисок на коренот. Така ја забрзувате циркулацијата на крвта и со тоа помагате косата побргу да расте.

Маслиново масло

Нанесете маска од маслиново масло барем еднаш неделно. Доколку одберете бадемово масло, уште подобро. Нанесете од маслото на целата коса навечер, а отстранете го со млака вода наутро.

kosa 5

Врзување на косата

Пред спиење секогаш косата заврзете ја во лесна плетенка. На тој начин нема да се оштети при триењето.

Витамин Е

Храната богата со витамин Е исклучително е важна за растењето на косата. Јадете редовно намирници како бадеми, богати со витамин Е.

Не користите врела вода

Жешката вода може да ја оштети вашата коса при туширање. Топлата вода ги отвора порите и на тој начин доаѓа до отпаѓање на косата, што секако не ни е цел. Мијте ја косата со млака вода.

x

Check Also

“Stasija Make – up”, новиот „хајлајтер“ на македонската мејк-ап сцена

Уметноста на шминкањето е посебна уметност бидејќи се работи на најубавото платно ...