Тренд диета: Волуметрикс, за оние кои ги презираат диетите

„Волуметрикс“ диетата наменета е за луѓето кои тешко се придржуваат на ригорозните диети и не се навикнати на мали порции.

anorexia

Се темели на производи со ниска енергетска густина. Значи, наместо да јадете храна богата со маснотии кои ќе ве заситат, но и ќе го зголемат внесот на  калории, подобро е да го задоволите гладот со поголеми количества на зеленчук, односно производи со ниска енергетска густина.

0-fbro

Изборот како ќе се одвиваат оброците додека сте на оваа диета е ваша креација, само следете го основното правило – храна со ниска енергетска густина, односно вредност. Наш предлог: заменете го парчето пица со 3 порции свежа салата со квалитетно сирење.

За прв пат уживајте во диета кои сами ќе ја креирате.

x

Check Also

Лекови кои предизвикуваат зголемена телесна тежина, а не сте свесни за тоа

Одредени лекови можат за неколку недели да ви додадат и пет, шест ...