Веднаш го решава мамурлакот – Моќен зелен сок

Мамурлакот е честа последица на претераното празнично опуштање.

Непријатниот мамурлак со познатите симптоми главоболка и мачнина може да ви го расипе целиот ден. За да си помогнете, направете зелен сок кој делува брзо и проверено.

 Зелените состојки кои ги содржи овој сок помагаат за брзо прочистување на организмот, ја смируваат главоболката и прават целосна детоксикација.

Потребни ви се 15-на минути за подготовка на овој природен лек против мамурлак, а потребни намирници се:

2 зелени јаболка

1 чаша спанаќ (варен)

Половина чаша зелен чај

50 грама бадеми

2 мали лажички мед

1 лимон (сок од свеж лимон)

неколку ливчиња нане

Подготовка

Излупете ги јаболката и извадете ги семките. Потоа исечкајте ги на ситни коцки. Јаболките заедно со бадемите, спанаќот и ливчињата нане ставете ги во блендер. Добро измиксајте.

Додадете го сокот од исцедениот лимон, медот и зелениот чај и мешајте додека не добиете хомогена смеса. Пијте полека.

 

x

Check Also

Светскиот ден на вранецот одбележан онлајн со голем број посетители од светот

Скопје, 05.10.2020 – Во организација на Здружението „Вина од Македонија“, денес по втор ...