Витаминска бомба: Напивка која го остранува непријатниот здив

Не е мал бројот на луѓе кои ги мачи непријатниот здив, иако редовно ја одржуваат хигиената на устата. Наместо постојано да носите со себе мастики за џвакање, еве едно решение кое има долготраен ефект.

zdi 2

Освен што го отстранува непријатниот здив, оваа напивка е и вистинска витаминска бомба.

Портокалите, лимонот и кивито се голем извор на витамин Ц кој лесно ги „убиваaт“ бактериите во устата, со тоа и непријатната миризба.

Состојки – 2 пороткали, 3 киви, 1 лимон, 2 литри вода.

Подготовка

Отстранете ја кората на овошјето и исечкајте ги плодовите на ситни парченца. Водата претурете ја во соодветен сад и потоа додадете го во неа исечканото овошје и сокот од еден лимон.

Напивката конзумирајте ја наутро, после појадокот.

Чувајте ја во фрижидер и пијте од неа два пати во денот или само наутро. Во фрижидер ваквата течност може да стои до една недела.

x

Check Also

Забарите откриваат: како да ја намалите штетата на вашите заби предизвикана од пушењето?

Убавата насмевка е најчесто првото нешто кое го забележуваме кај некоја личност. ...