Вог ја прекинува соработката со Марио Тестино поради сексуално злоставување на машките модели

Во објавениот напис во Њујорк Тајмс е наведено дека модното списание Вог после толку години успешна соработка со славниот фотограф Марио Тестино, повеќе нема да соработува со него, поради сексуално искористување на машките модели и асистенти.  Во текстот пишува дека во 90-те години Тестино злоставувал дури 13 машки модели.

По текстот се огласија модните агенти кои тврдат дека е позната работа во модниот свет за тоа дека Тестино ги „пипкал“ машките модели кои обожавал да ги слика голи во хотелски соби, ветувајќи им блескава кариера.

Асистентот на Тестино пак, Хуго Тилман, сведочи дека славниот фотограф на повеќе наврати сакал да го бакне, а еднаш легнал врз него и му ги држел рацете за да не може да мрдне. Од непријатната ситуација бил спасен од братот на Тестино кој неочекувано влегол во собата.

Иако гласините и тврдењата од соработниците на Тестино допрва се очекува да земат залет, сите обвинувања ќе мора да бидат докажани на суд. Во меѓувреме, главната уредничка на Вог, Ана Винтур, изјави дека ја прекинува соработката со скандалозниот фотограф.

x

Check Also

Седа коса: тренд што обедини многу sвезди во движењето „без боја“ – од Енди Мекдауел до Џејн Фонда, Џоди Фостер, Џејми Ли Кертис до…

Кој рече дека седата коса им одговара само на мажите? Од Енди ...