Збогум, Ники Лауда!

На 71-годишна возраст почина трократниот светски првак во Формула 1, Ники Лауда.

Легендарниот возач на формула 1 беше еден од најславните во светот на автомобилските натрпревари, а ќе остане запаметен по враќањето на патеката откако беше тешко повреден во несреќа во 1976 година на германскиот Гран При. Лауда кој преживеа трансплатација на белите дробови минатиот август, „мирно починал“ во понеделникот, објави неговото семејство.
По фантастичната кариера на возач на автомобили и формула, Лауда стана бизнисмен во авионската индустрија, а потоа и неизвршен водач на тимот на Мерцедес за Формула 1.
-Неговите единствени постигнувања како спортист и бизнисмен ќе останат незаборавни, неговата неуморна страст за акција, и неговата храброст ќе останат пример и мерка за сите нас, извести семејството.

x

Check Also

Меган Маркл во Канада понасмеана од билокога

Со огромна насмевка на лицето, со „кежуал“ изглед, фармерки, џемпер и ниски ...