Златната доба на Бејрут и семејниот албум на Ели Сааб преточени во колекција

„ Тогаш, Бејрут изгледаше како постојано да е украсен со забава која никогаш нема да заврши.”

es8

Ако се прашувате од каде инспирацијата на Ели Сааб за прекрасната пролетна колекција, одговорот е Бејрут. Либанскиот дизајнер се посвети на будењето на сеќавања од неговото минато, на портретирањето на неговите родители кога биле на возраст на сегашната возраст на децата на креаторот. Во албумот на сеќавањата на Сааб, мајка му носи фустан со  лалиња кој претставува модел за „нови“ везови.

Сааб е еден од најпостојаните модни дизајнери, а ниту еден црвен ќилим не може да „помине“ без присуството на неговите креации.

На неодамнешната ревија ги престави прекрасните креации од 60-те години, период кој тој го дефинира како златна доба на Бејрут.

x

Check Also

За позитивна енергија во домот, ослободете се од овие работи

Според Фенг шуи, секој предмет што го имате во домот, има своја ...